diagnostyka zaburzeń rytmu serca

.

’Zaburzenia rytmu są jednym z kilku głównych zagadnień z dziedziny kardiologii. W obrębie tej grupy schorzeń odnajdujemy wiele jednostek chorobowych, spośród których liczne można skutecznie leczyć.’

Objawy zaburzeń rytmu

Najczęstszym objawem sugerującym tło zaburzeń rytmu są kołatania serca, uczucie szybkiej, czy nierównej „pracy serca”, odczuwalne zwolnienia, „przerwy” w akcji serca, czy pobudzenia dodatkowe. Dodatkowo objawami, których tło może mieć podłoże kardiologiczne są zasłabnięcia i omdlenia.

W diagnostyce zaburzeń rytmu i przewodzenia niezmiernie ważne jest udokumentowanie arytmii w zapisie EKG.

W obrębie schorzeń związanych z tym zagadnieniem znajdują się m.in. tachykardia zatokowa, nadkomorowe i komorowe zaburzenia rytmu, częstoskurcze, migotanie przedsionków, jak również zaburzenia i bloki przewodzenia. Każde z tych zagadnień wymaga innego postępowania, dlatego ich rejestracja stanowi ważny krok w diagnostyce. Wówczas niejednokrotnie niezbędnym badaniem, które umożliwia dokumentację arytmii jest Holter EKG, czyli monitorowany zapis EKG minimum przez całą dobę. Holter EKG zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo odnalezienia konkretnych zaburzeń rytmu, co w korelacji z objawami zgłaszanymi przez pacjenta umożliwia postawienie diagnozy i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Holter EKG z zapisem 72h

Nie zawsze jednak w trakcie 24-godzin zapisu badania, udaje się odnotować arytmię, tym bardziej przedłużone monitorowanie (72-godzinny zapis holterowki) zwiększa szansę wykrycia ewentualnych zaburzeń. Ponadto w tak ważnym schorzeniu, jak udar mózgu, wg najnowszych wytycznych postępowania, konieczne jest poszukiwanie przyczyn, m.in. migotania lub trzepotania przedsionków, w tym celu właśnie 72-godzinny zapis holterowski jest badaniem dedykowanym takim poszukiwaniom.


W Centrum Medycznym oferujemy kompleksową diagnostykę schorzeń kardiologiczno-naczyniowych. W diagnostyce zaburzeń rytmu, po konsultacji kardiologicznej, wykonujemy między innymi badania:
badanie zaburzeń rytmu serca do 24h: Holter EKG
badanie zaburzeń rytmu serca aż do 72h: Holter EKG 72h ! 

Dokładniejsze informacje o naszych specjalistach znajdziesz poniżej :

lek. Krzysztof Domagała lek. Anna Hulok lek. Szymon Hulok lek. Ewa Kruszyńska dr n. med. Piotr Niewiński


Oszczędź czas i umów się on-line na konsultację do specjalisty kardiologa w Premium Clinic. Podczas wizyty lekarz zaproponuje dalsze kompleksowe postępowanie

Zarezerwuj wizytę już dziś, wybierz dogodny termin i umów się przez serwis ZnanyLekarz.pl :

Piotr Niewiński – ZnanyLekarz.plSzymon Hulok – ZnanyLekarz.pl

Anna Hulok – ZnanyLekarz.pl

Krzysztof Domagała – ZnanyLekarz.pl

Ewa Kruszyńska – ZnanyLekarz.pl


Możesz również uzyskać więcej informacji o badaniu i dostępnych terminach wizyt kontaktując się z rejestracją, tel. 71-728-08-08 .