Centrum Diagnostyki i Leczenia Nadwagi u Dzieci

W naszym Centrum konsultacje specjalistyczne wykonywane są przez lekarzy, ekspertów w dziedzinie otyłości dziecięcej, endokrynologów dziecięcych:

1. Dr n. med. Magdalenę Bosak-Prus,
2. Dr n. med. Julitę Nocoń-Bohusz.

dr n. med. Magdalena Bosak-Prus

dr n. med. Julita Nocoń-Bohusz

Dr Magdalena Bosak-Prus i dr Julita Nocoń-Bohusz są cenionymi specjalistkami w dziedzinie endokrynologii dziecięcej z wieloletnim doświadczeniem w diagnozowaniu i leczeniu różnych chorób endokrynologicznych, w tym otyłości u dzieci. Ich doświadczenie, połączone z nieustannym pogłębianiem wiedzy poprzez uczestnictwo w licznych szkoleniach krajowych i zagranicznych, sprawia, że są one ekspertkami w swojej dziedzinie, gotowymi sprostać najtrudniejszym wyzwaniom.

Mając na uwadze, że otyłość u dzieci jest coraz większym problemem zdrowotnym, nasze specjalistki skupiają się na dostarczaniu najnowszych i najskuteczniejszych strategii diagnostyki i leczenia, aby zapewnić optymalne wyniki dla swoich małych pacjentów. Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować najwyższej jakości opiekę endokrynologiczną dziecięcą, której celem jest nie tylko leczenie, ale także edukacja i wsparcie dla naszych pacjentów i ich rodzin, które pomoże im prowadzić zdrowe i pełne radości życie.

Jak umówić się na wizytę?

Na konsultację w Centrum Diagnostyki i Leczenia Nadwagi u Dzieci możesz umówić się telefonicznie. Recepcjonistka służy pomocą przy wyborze dogodnego terminu i specjalisty oraz pomoże przygotować się do wizyty.

71-716-24-84

Premium Clinic Centrum Medyczne
Dzięki współpracy z renomowanym Laboratorium Medycznym DIAGNOSTYKA oferujemy naszym pacjentom specjalny rabat na zestaw badań: profil otyłości dziecięcej. W pakiecie rekomendowanym przez naszych endokrynologów wykonywane sią między innymi poniższe badania:
— poziom cukru we krwi,
— profil lipidowy,
— testy hormonalne.

Czy otyłość u dziecka może być niebezpieczna?

Otyłość u dzieci nie jest jedynie problemem estetycznym. To poważne zagrożenie dla zdrowia i dobrobytu Twojego dziecka, które nie może być ignorowane. Dzieci z nadmiarem masy ciała są narażone na rozwój wielu poważnych chorób i schorzeń. Między innymi mogą one doświadczyć takich problemów jak cukrzyca typu 2, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, a nawet pewne rodzaje nowotworów. Ponadto, otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń snu, dyslipidemii, stłuszczenia wątroby, a także problemów ortopedycznych, takich jak skolioza czy płaskostopie.

Dziecko z nadwagą może również borykać się z problemami emocjonalnymi, takimi jak niska samoocena czy depresja. Leczenie otyłości u dzieci wymaga zaangażowania specjalisty endokrynologii dziecięcej, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu jest w stanie skutecznie zdiagnozować i wprowadzić odpowiednie leczenie, zapewniając jednocześnie wsparcie dla rodziców. Jeśli zauważasz, że twoje dziecko boryka się z problemem nadwagi, nie zwlekaj. Zwróć się do specjalisty, aby zapewnić mu najlepszą możliwą opiekę i pomóc powrócić na drogę zdrowego rozwoju.

Co oznacza BMI u dzieci i dlaczego jest to ważne?

Wskaźnik masy ciała, zwany BMI (Body Mass Index), jest powszechnie stosowanym narzędziem do oceny statusu wagowego zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. U dzieci, interpretacja BMI różni się jednak od tej dla dorosłych, ponieważ bierze pod uwagę wiek i płeć. Zdrowy zakres BMI dla dzieci jest szeroki i zależy od wieku oraz płci dziecka. Zgodnie ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wartości BMI dla dzieci są interpretowane jako „niedowaga”, „zdrowa waga”, „nadwaga” i „otyłość” na podstawie percentyli zgodnych z wiekiem i płcią.

Uważne monitorowanie BMI twojego dziecka jest kluczowe dla wcześniejszego wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych, takich jak nadwaga lub otyłość. Jeżeli nie jesteś pewien, jakie BMI ma Twoje dziecko, skorzystaj z naszego kalkulatora BMI dla dzieci.

Oblicz teraz wskaźnik BMI

Waga (kg):

Wzrost (cm):


BMI:

Pamiętaj jednak, że interpretacja wyników BMI dla dzieci różni się od interpretacji dla dorosłych i powinna uwzględniać płeć oraz wiek dziecka. Ostateczną interpretację wyniku BMI powinien wykonać lekarz lub inny specjalista służby zdrowia.


Jakie objawy daje otyłość u dzieci?

Otyłość jest nie tylko globalnym problemem społecznym, ale jest także uznana za chorobę. Została oficjalnie sklasyfikowana i umieszczona na liście Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10). W Polsce, sytuacja związana z otyłością, szczególnie u dzieci, jest alarmująca. Zgodnie z danymi Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, nadwaga lub otyłość występuje już u 12,2% chłopców i 10% dziewcząt w wieku przedszkolnym. Te statystyki wzrastają, gdy przyjrzymy się dzieciom w wieku szkolnym, gdzie 18,5% chłopców i 14,3% dziewcząt zmaga się z nadwagą lub otyłością.

Objawy otyłości u dzieci mogą być różne, ale zwykle obejmują:
— nadmierny przyrost masy ciała,
— trudności z wykonywaniem aktywności fizycznych, które są łatwe dla rówieśników,
— oddychanie z trudem,
— pocenie się więcej niż zwykle,
— skóra, która może mieć ciemne lub szare plamy, szczególnie na karku lub pod pachami,
— wysokie ciśnienie krwi lub problemy z cholesterol,
— zmęczenie i brak energii.

Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazał, że nadwagę i otyłość odnotowano u 32% polskich dzieci w wieku 7-9 lat. Jest to 8 miejsce wśród badanych krajów w Europie.

Współpraca całego zespołu z rodzicami

W naszym Specjalistycznym Centrum Leczenia Otyłości Dziecięcej zapewniamy holistyczne podejście do problemu otyłości u dzieci, gwarantując nie tylko wsparcie medyczne, ale również emocjonalne i edukacyjne. Zespół naszych specjalistów składa się nie tylko z doświadczonych endokrynologów dziecięcych, ale również psychologów, psychodietetyków i trenerów personalnych, gotowych dostarczyć indywidualne wsparcie dla każdej rodziny. Jesteśmy zaangażowani w oferowanie pełnej opieki, prowadząc Twoje dziecko i Twoją rodzinę przez proces diagnostyki, leczenia, a następnie utrzymania zdrowego stylu życia. Jeżeli masz pytania lub obawy dotyczące zdrowia Twojego dziecka, zachęcamy do skontaktowania się z nami. Nasi specjaliści są tutaj, aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i zapewnić Ci pewność, że Twoje dziecko otrzyma najlepszą możliwą opiekę.