Centrum Diagnostyki i Leczenia Bólu Głowy | migrena

ból głowy | MIGRENA | leczenie konsultacja PREMIUM: ból głowy


Co to jest migrena?

Migrena jest przewlekłą chorobą charakteryzującą się silnym, pulsującym lub tętniącym bólem głowy, najczęściej jednostronnym, któremu towarzyszą objawy takie jak: nudności, wymioty lub nadwrażliwość na światło i/lub dźwięki. Ból głowy może być poprzedzony objawami przepowiadającymi (tzw. aurą) np. migającymi błyskami przed oczami, drętwieniem twarzy, języka, ręki, problemami z mową. Najczęściej między napadami chorzy nie odczuwają żadnych dolegliwości, pozostając w stałym napięciu w oczekiwaniu na kolejny napad. Dodatni wywiad rodzinny – bóle głowy w rodzinie uprawdopodabniają rozpoznanie migreny.
Jeśli masz podobne objawy możliwe jest że cierpisz na migrenę (podobnie jak 11% populacji). Przy wyżej wymienionych objawach wskazana jest konsultacja z neurologiem doświadczonym w leczeniu bólu głowy.

Migrenowe bóle głowy– czyli jakie?

Są to bóle nawracające z napadami trwającymi od 4 do72 godzin. Zazwyczaj jednostronne — przynajmniej na początku napadu, o pulsującym charakterze, umiarkowanym lub ciężkim natężeniu, nasilające się w czasie zwykłej aktywności fizycznej, z towarzyszącymi nudnościami lub wymiotami, nadwrażliwością na światło i/lub dźwięki.Jeśli podejrzewasz u siebie migrenowe bóle głowy skonsultuj się z lekarzem neurologiem celem potwierdzenia diagnozy i włączenia odpowiedniego leczenia.

Dlaczego dochodzi do napadów migreny?

Napad migreny może pojawić się w każdej chwili i chociaż jest w dużej mierze nieprzewidywalny, niektórzy ludzie są narażeni bardziej niż inni. Czynniki wyzwalające i predysponujące to najważniejsze elementy decydujące o wystąpieniu migreny. Jednym z powikłań migreny jest migrena przewlekła, charakteryzująca się występowaniem migrenowych bólów głowy co najmniej 15 dni w miesiącu, dłużej niż 3 miesiące.

Czy migrena może być przewlekła?

Tak. Zgodnie z definicją migrenę przewlekłą stanowi ból głowy, który występuje przez co najmniej 15 dni w miesiącu, z których co najmniej 8 jest dniami, kiedy ból głowy spełnia kryteria rozpoznania migreny lub ustępuje pod wpływem leków stosowanych w leczeniu migreny (tryptanów) oraz powstał z typu bólu głowy, który uprzednio spełniał kryteria migreny epizodycznej. Częstość występowania migreny przewlekłej jest szacowana na około 1,5–2%. Konsekwencją transformacji migreny epizodycznej w przewlekłą jest znaczne zwiększenie niepełnosprawności pacjentów i znaczące obniżenie jakości życia. Wiąże się z tym istotny wzrost absencji w pracy i szkołach, zaś w przypadku wykonywania pracy lub uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych — słaba wydajność w tych czynnościach.
O możliwości terapeutyczne migreny przewlekłej zapytaj lekarza neurologa. Opracowane na podstawie „Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne postępowania w migrenie”. (Polski Przegląd Neurologiczny, 2019, tom 15, supl. B)

Jak można leczyć migrenę?

Leki stosowane doraźnie są przyjmowane w celu przerwania napadu migreny. Powodzenie terapii doraźnej definiowane jest jako brak bólu po upływie dwóch godzin od momentu przyjęcia leku. U osób z częstymi napadami migreny możliwe jest zastosowanie szeregu leków, które badano pod kątem leczenia profilaktycznego. Do innych metod terapii zaliczają się:
— leczenie toksyną botulinową,
— stosowanie przeciwciał monokolonalnych.
Na temat nowoczesnych sposobów leczenia przeczytasz tutaj: zaawansowane leczenie migreny

Na konsultację możesz umówić się telefonicznie. Recepcjonistka służy pomocą przy wyborze dogodnego terminu oraz pomoże przygotować się do wizyty. Specjaliści neurologii konsultują wyłącznie osoby dorosłe.
Tel.: 71-716-24-84


Dlaczego wybrać Premium Clinic?

1. Kompleksowo zajmiemy się diagnostyką i leczeniem Twojego problemu. Nasza doświadczona kadra specjalistów z różnych wrocławskich ośrodków klinicznych zapewnia najwyższą jakość obsługi. W Centrum Medycznym jest możliwość konsultacji z dietetykiem i psychologiem.

2. Współpracujemy z renomowanymi wrocławskimi placówkami w zakresie diagnostyki i leczenia bólu głowy (Skanmex Centrum Diagnostyki Obrazowej, Platinum Klinika, Centrum Rehabilitaji Body Balance).

3. Oferujemy możliwość uzyskania wiedzy na temat różnych metod leczenia bólów głowy i dobranie najskuteczniejszej metody dla Ciebie. Wykonujemy zabiegi z użyciem toksyny botulinowej, blokady nerwów.

4. Centrum Medyczne zlokalizowane jest w centrum miasta, tuż przy Placu Dominikańskim, co ułatwia dojazd. Parking podziemny oraz duży parking w pobliskiej Galerii Dominikańskiej pozwalają łatwo znaleźć miejsce parkingowe.