Fakty i mity o Wirusowym Zapaleniu Wątroby

28 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW) warto w związku z tym zaktualizować informacje oraz obalić mity dotyczące WZW.

„Żółtaczka” = WZW – – –  MIT !

Żółtaczka to nie WZW! Otóż żółtaczka to objaw charakteryzujący się zażółceniem skóry i twardówek oczu, której przyczyną może być min.: wirusowe zapalenie wątroby; kamica dróg żółciowych; nowotwór wątroby, trzustki lub dróg żółciowych; uszkodzenie wątroby toksyczne (alkoholowe), polekowe lub inne schorzenia.

Wirusowe zapalenia wątroby NIE przenoszą się drogą kontaktów seksualnych – – – MIT !

WZW B, C, D mogą przenosić podczas kontaktów seksualnych dopochwowych oraz analnych oraz kontaktów z krwią ; natomiast WZW A i E również drogą kontaktów fekalno-oralnych co w ostatnich latach miało znaczenie w związku ze wzrostem zachorowań na WZW A w Europie głównie wśród mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami. Jest to ciekawe zjawisko epidemiologiczne; że zmiana zachowań seksualnych wpływa na rozpowszechnianie się chorób.

Znane są tylko 3 typy WZW – – – MIT !

Wyróżniamy 5 typów wirusowych zapaleń wątroby: WZW A, WZW B, WZW C, WZW D, WZW E.
WZW A i E głównie przenoszone są drogą pokarmową tzw. fekalno-oralną i nazywamy je „chorobą brudnych rąk”. Powodują ostre zapalenia wątroby o burzliwym przebiegu, wymagające często długotrwałej hospitalizacji i rekonwalescencji. Natomiast WZW B, C, D przenoszone są drogą krwiopochodną oraz drogą kontaktów seksualnych doprowadzając do przewlekłego zapalenia i uszkodzenia wątroby; nieleczone mogą powodować rozwój marskości wątroby i powikłań pod postacią żylaków przełyku, wodobrzusza oraz raka wątrobowo-komórkowego. Stąd istotne jest wczesne wykrycie tych wirusów by uniemożliwić lub zahamować rozwój tych potencjalnie śmiertelnych powikłań.

Są dostępne szczepionki przeciwko WZW !!! PRAWDA !!!

Są dostępne bardzo skuteczne szczepionki przeciwko WZW A i WZW B. Do tej pory szczepienie WZW A zalecane było podróżującym do krajów o niskim standardzie higieniczno-epidemiologicznym, ale w związku z istotnym wzrostem zachorowań w ostatnich 2 latach na WZW A w krajach Europy Zachodniej i w Polsce warto zaproponować to szczepienie każdemu. Szczepienia przeciwko WZW B są w Polsce obowiązkowe dla noworodków urodzonych po 1992 roku oraz obejmowało również nastolatków urodzonych po 1986 roku. Osoby urodzone przed 1986 rokiem powinny najpierw wykluczyć zakażenie wykonując proste badania krwi, które może zlecić lekarz pierwszego kontaktu gdyż WZW B najczęściej przebiega bez jakichkolwiek objawów i odchyleń w badaniach laboratoryjnych. Szczepienie jest bezpieczne, stosunkowo niedrogie ale wysoce skuteczne. Niestety nadal nie ma szczepionek przeciwko WZW C, ale dostępne jest skuteczne leczenie-patrz niżej.

WZW C jest „gorsze” od WZW B – – – MIT !

Są to najczęstsze słowa padające z ust pacjentów dowiadujących się że mają WZW B. Otóż jest to całkowita nieprawda biorąc pod uwagę aktualnie dostępne leczenie które w przypadku WZW C ma skuteczność w 98-100%. Najnowsze terapie dostępne również w Polsce polegają na stosowaniu 1 tabletki dziennie przez okres 8 do 24 tygodni ( w zależności od genotypu wirusa oraz zaawansowania choroby wątroby) o niewielkim odsetku działań niepożądanych ale jakże wysokiej skuteczności. Jest to ogromny postęp w medycynie ostatnich lat. WZW C również bardzo często przebiega bezobjawowo; dlatego też warto wykonać proste badanie anty HCV (płatne około 30-50zł) u każdego kto miał kiedykolwiek interwencje medyczną a w przypadku reaktywnego wyniku skonsultować z lekarzem chorób zakaźnych który przedstawi dalszą drogę do kwalifikacji do skutecznego i bezpiecznego leczenia. Obecność HBsAg określane często jako nosicielstwo WZW B również wymaga stałej kontroli w Poradni Chorób Zakaźnych w celu oceny wskazań do zastosowania leczenia przeciwwirusowego które również jest dostępne.


Leczeniem pacjentów z chorobami wątroby, w tym z wirusowym zapaleniem wątroby zajmuje się specjalista chorób zakaźnych, hepatolog. Jeżeli masz wątpliwości lub pytania dotyczące chorób wątroby zachęcamy do umówienia wizyty w Premium Clinic.

Konsultacji udziela doświadczony specjalista chorób zakaźnych i hepatologii lek. Marcin Czerwony zarezerwuj wizytę