Badanie spirometryczne Wrocław

Spirometria (badanie spirometryczne) – to jedno z badań spoczynkowych, czynnościowych układu oddechowego, które pozwalają na
obiektywną ocenę czynności płuc. Podczas spirometrii ocenia się objętość powietrza wydychanego i wdychanego do płuc. Badanie polega na oddychaniu poprzez filtr i ustnik aparatu połączonego z komputerem, który analizuje przepływ powietrza.

Na to badanie powinien być skierowany każdy pacjent, który zgłasza się do specjalisty z powodu duszności, kaszlu, dyskomfortu w klatce piersiowej czy pogorszenia tolerancji wysiłku.


Kiedy zrobić badanie układu oddechowego – spirometrię?

Dzięki temu badaniu lekarz zdobywa wiedzę na temat wszelkich zmian patologicznych w układzie oddechowym pacjenta. Najczęstsze wskazania do jego wykonania obejmują:
— diagnostyka duszności – uczucia braku powietrza, szybkiego męczenia się,
— ocena stopnia uszkodzenia płuc w przebiegu innych chorób przewlekłych
— ocena funkcji układu oddechowego po infekcji COVID-19,
— określenie zmian wywołanych przez astmę, chorobę obturacyjną, zwłóknienie płuc,
— monitorowanie przebiegu choroby układu oddechowego oraz efektów stosowanego leczenia,
— badanie stanu układu oddechowego osób, które palą tytoń,
— ocena wpływu szkodliwych czynników środowiskowych na układ oddechowy (zanieczyszczenia środowiska).
— orzecznictwo sportowe.

Jak umówić się na badanie?

Możesz umówić się telefonicznie. Recepcjonistka służy pomocą przy wyborze dogodnego terminu, specjalisty wykonującego badanie oraz pomoże przygotować się do wizyty. Zarezerwuj wizytę teraz :

71-738-75-75

Badanie odbywa się w placówce partnerskiej OVO MEDICAL położonej w lokalu nr 6. Centra Medyczne Premium Clinic i OVO Medical są zlokalizowane na III piętrze budynku OVO przy ul. Podwale 83.

Jakie badania mogę wykonać?

badanie spirometrii diagnostycznej poprzedzone kwalifikacją lekarską (badanie dedykowane pacjentom pozostającym już pod opieką alergologa, pulmonologa, internisty),

spirometria z EKG i oceną specjalisty, w tym również interpretacją badań, wydanie zaleceń (dla pacjentów z przewlekłymi problemami ze strony układu oddechowego),

całościowa ocena specjalisty z badaniem spirometryczny i badaniem EKG, konsultacja wyników badań (konsultacja dedykowana zwłaszcza osobom, które przebyły infekcję SARS Cov 2 i oczekują całościowej internistycznej oceny)

W ostatnim czasie szczególnego znaczenia nabiera ocena płuc po przebytej infekcji Sars-Cov2 ponieważ to właśnie drogi oddechowe są miejscem najczęściej atakowanym przez koronawirusa. W trosce o najwyższą jakość badania i Państwa bezpieczeństwo w Ovo Medical oferujemy dedykowaną ocenę pacjentów po przebytej infekcji COVID-19.


Jak wygląda spirometria?

Badanie jest niebolesne, trwa kilka minut. Jest przeprowadzone przez doświadczoną pielęgniarkę. Pacjent siedzi wyprostowany ze stopami opartymi o podłogę. Technika badania polega na wykonywaniu spokojnych oddechów i kolejno największego możliwego wdechu, a potem maksymalnego wydechu. W trakcie badania pacjent ma zatkany nos za pomocą specjalnego klipsa a ustami szczelnie obejmuje jednorazowy ustnik. W Ovo Medical korzystamy z jednorazowych ustników i filtrów VBMax® (o wysokiej skuteczności w wychwytywaniu bakterii i wirusów) do badań spirometrycznych, które są przeznaczone do spirometrów firmy BTL.

Podczas przygotowania do badania wykonywane są podstawowe pomiary jak: waga, wzrost, saturacja krwi i ciśnienie krwi. Każdorazowo badanie jest poprzedzone dokładnym wywiadem lekarskim, oceniającym pacjenta zwłaszcza pod kątem przeciwwskazań. W naszym centrum każdy pacjent wypełnia wstępną ankietę, która kolejno jest oceniana i omawiana przez lekarza kwalifikującego do badania.

Czy są przeciwwskazania do wykonania spirometrii?

Spirometria jest bezpiecznym i bezbolesnym badaniem, jednak jest przeciwwskazana w niektórych problemach zdrowotnych. Do przeciwwskazań należą:
— tętniaki aorty albo tętniaki tętnic mózgowych,
— zaburzenia rytmu serca, nieuregulowane ciśnienie krwi,
— przebyta niedawno operacja okulistyczna, w zakresie klatki piersiowej lub jamy brzusznej.

Jak przygotować się do badania spirometrem?

Przed badaniem nie należy palić papierosów ani pić alkoholu (minimum przez 4 h, a najlepiej przez dobę). Przez 2 h przed badaniem nie powinno się jeść obfitych posiłków. Bezpośrednio przed badaniem (ok. pół godziny) nie powinno się wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego.


Dlaczego wybrać partnerskie centra medyczne Premium Clinic, OVO Medical?

1. Nasi specjaliści zapewniają kompleksową ambulatoryjną opiekę . Rejestrując się telefonicznie uzyskasz pomoc przy wyborze specjalisty z największym doświadczeniem w leczeniu konkretnej choroby.

2. Wieloprofilowa placówka co umożliwia konsultację skomplikowanych problemów medycznych z innymi specjalistami (neurolog, nefrolog, endokrynolog, reumatolog, diabetolog i inni).

3. Opieka recepcjonistki pozwoli z łatwością przygotować się do wizyty w Centrum Medycznym oraz bezproblemowo odbyć wizytę u specjalisty. Recepcjonistki służą pomocą w kolejnych etapach i realizacji dalszych zaleceń lekarskich, w tym umawiania diagnostyki poza Centrum Medycznym.

4. Oba Centra Medyczne zlokalizowane są w jednym budynku, w centrum miasta, tuż przy Placu Dominikańskim, co ułatwia dojazd. Parking podziemny oraz duży parking w pobliskiej Galerii Dominikańskiej pozwalają łatwo znaleźć miejsce parkingowe.

LOKALIZACJA

Podwale 82 | Wrocław | wejście OVO Apartamenty