Przeciwciała monoklonalne w migrenie

MIGRENA to choroba przewlekła, którą charakteryzuje silny, często jednostronny, nawracający i pulsujący ból głowy z towarzyszącymi nudnościami, wymiotami oraz nadwrażliwością na światło i dźwięki. Uważa się, że w Polsce może na nią chorować 3,5 miliona osób z czego ponad 400 tysięcy zmaga się z migreną przewlekłą. Migrena – zwłaszcza przewlekła wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie oraz jest istotnym powodem nieobecności w pracy.

Leczenie migreny powinno być uzależnione od częstości, czasu trwania i natężenia bólu. Najogólniej leczenie migreny dzielimy je na:
— leczenie doraźnie przerywające napad bólu
— leczenie profilaktyczne, dedykowane pacjentom z dużą liczbą dni z bólami głowy w miesiącu i tych, u których leczenie doraźne jest nieskuteczne.


Co możemy stosować w leczeniu profilaktycznym migreny?

W leczeniu profilaktycznym migreny zastosowanie znajdują leki z kilku grup, wśród nich antagoniści receptora β-adrenergicznego: m.in. propranolol, metoprolol, leki przeciwpadaczkowe – kwas walproinowy i topiramat, leki przeciwdepresyjne – amitryptylina i wenlafaksyna, antagoniści kanałów wapniowych- np. flunaryzyna.

W ostatnich latach na rynku pojawiły się nowe leki stosowane jako profilaktyka migreny – przeciwciała monoklonalne przeciw receptorowi związanemu z genem kalcytoniny: erenumab, fremanezumab i galkanezumab.

Jakie preparaty przeciwciał monoklonalnych dostępne są w Polsce?

W Polsce aktualnie zarejestrowane są 3 z nich – erenumab, fremanezumab i galkanezumab. Zadanie ich ma polegać na ograniczaniu transmisji bodźców bólowych a przez to zmniejszaniu częstości napadów bólu głowy – choć pełny mechanizm ich działanie nie został do końca wyjaśniony.
Dostępne w Polsce preparaty to
Erenumab (Aimovig)* stosowany podskórnie w dawce 70 lub 140 mg raz na miesiąc
Fremanezumab (Ajovy) stosowany podskórnie w dawce 225mg raz w miesiącu lub 675mg co 3 miesiące
Galkanezumab (Emgality) stosowany podskórnie w dawce 120 mg raz w miesiącu (pierwsza dawka nasycająca 240 mg)

Z uwagi na wielkość cząsteczki obie substancje nie przekraczają w sposób istotny bariery-krew mózg co ogranicza objawy uboczne i toksyczne ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej działanie niepożądane przeciwciał monoklonalnych obejmują: infekcje układu oddechowego, bóle kręgosłupa, zaparcia oraz objawy przeziębieniowe.

Warto podkreślić, że nadal prowadzone są badania obserwacyjne, które potwierdzają zmniejszenie liczby dni z bólami głowy oraz bezpieczeństwo ich stosowania. Leki te są rekomendowane u pacjentów, u których liczba dni z bólem głowy przekracza 4 w miesiącu.

PODSUMOWANIE

1. Przeciwciała monoklonalne to dobra alternatywa dla dotychczasowych metod leczenia profilaktycznego migreny przewlekłej.

2. Leczenie przeciwciałami monoklonalnymi jest wysoce skuteczne oraz dobrze tolerowane.

3. Brak skuteczności u chorego jednego przeciwciała nie wyklucza możliwości uzyskania dobrego efektu po innym.

4. Niewątpliwą wadą jest wysoki koszt i brak refundacji terapii migrenowej (co dotyczy wszystkich preparatów stosowanych w leczeniu migreny).


Opracowała: dr n. med. Marta Waliszewska-Prosół z Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady. Pamiętaj: każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny. Tej zaś powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.


Jak umówić się na rozpoczęcie leczenia przeciwciałem monoklonalnym migreny przewlekłej ?

Na konsultację specjalisty neurologa w Premium Clinic możesz łatwo umówić się telefonicznie. Recepcjonistka służy pomocą przy wyborze dogodnego terminu, doświadczonego specjalisty oraz pomoże przygotować się do wizyty.

71-716-24-84


Jeżeli masz wątpliwości lub pytania dotyczące migreny, chciałbyś skonsultować się z specjalistą zajmującą się tym problemem zachęcamy do umówienia wizyty u dr n. med. Marty Waliszewskiej-Prosół. To specjalista neurolog z dużym doświadczeniem klinicznym prowadzący również diagnostykę i terapię migren.

Możesz teraz łatwo zarezerwować wizytę przez nasz serwis: