Dzień transplantacji


26 stycznia obchodzony jest w Polsce Dzień Transplantacji.

Jest to rocznica pierwszego udanego przeszczepu nerki, który wykonano 26.01.1966 roku w I Klinice Chirurgicznej w Warszawie.


4 miesiące wcześniej…

Jednak nie należy zapominać , że 4 miesiące wcześniej, 7 września 1965 roku, doc. Władysław Wrężlewicz w II Klinice Chirurgii we Wrocławiu kierowanej przez profesora Wiktora Brossa, przeprowadził u 9-letniej dziewczynki pierwszy w Polsce zabieg transplantacji nerki od dawcy zmarłego. Choć operacja przeszczepienia zakończyła się podjęciem czynności przez przeszczepiony narząd, to dziecko zmarło z powodu powikłań pooperacyjnych. Pół roku później przeprowadzono w tej samej Klinice pierwszy w Polsce przeszczep nerki od dawcy żyjącego. 25-letnia kobieta, która utraciła jedyną nerkę w skutek urazu, otrzymała narząd od swojego brata. Zabieg zakończył się pełnym sukcesem, zarówno dla biorcy , jak i dla dawcy, który jako górnik bez przeszkód mógł kontynuować pracę w kopalni.

Transplantacja – def.

Transplantacja (z łac. transplantare – szczepić i plantare – sadzić) nazywana inaczej przeszczepem narządów, to uznana i czasem jedyna metoda leczenia, pozwalająca na uratowanie ludzi ze skrajną niewydolnością narządów. W Polsce przeszczepiane są serca, płuca, wątroby, trzustki oraz unaczynione narządy wielotkankowe – kończyny górne, twarz, narządy szyi.

Transplantacje we Wrocławiu

Kontynuując chlubne tradycje we Wrocławiu przeszczepiane są obecnie nerki, wątroby a nawet kończyna górna. W Polsce rocznie wykonywanych jest ponad 880 przeszczepień nerek od dawców zmarłych oraz 40 od dawców żywych. Nie pokrywa to zapotrzebowania – w 2018 roku ponad 1100 osób oczekiwało na przeszczepienie nerki .

Transplantacja to praca zespołowa

Oprócz strony chirurgicznej bardzo ważnym elementem powodzenia przeszczepu nerki jest odpowiednie przygotowanie biorcy do zabiegu oraz leczenie zapobiegające reakcji odrzuceniowej – tzw. leczenie immunosupresyjne, prowadzone przez doświadczonego lekarza nefrologa, specjalistę transplantologii klinicznej. Obecnie we Wrocławiu ok 1400 osób jest leczonych w przeszczepem nerki. W sytuacji spadku ilości dawców warto wspomnieć , że Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu był w 2017r liderem pod względem przeszczepień nerki od dawców żywych.


Transplantacja narządów jest szansą na nowe, lepsze życie. Stanowi zdecydowanie lepszą formę leczenia niż dializoterapia, dając realną szansę na powrót do aktywności fizycznej i zawodowej.


W Premium Clinic konsultacji z zakresu nefrologii i transplantologii klinicznej udziela dr hab. Dorota Kamińska

Zarezerwuj wizytę już dziś. Wybierz dogodny termin i umów się on-line przez serwis ZnanyLekarz.pl :

Dorota Kamińska – ZnanyLekarz.pl


Możesz również uzyskać więcej informacji o dostępnych badaniach, specjalistach, ofercie współpracy kontaktując się z rejestracją, tel. 71-728-08-08