Niski wzrost dziecka często jest powodem niepokoju zarówno rodziców, jak i zajmujących się dzieckiem lekarzy.
Postęp nauk medycznych, rozwój nowych metod diagnostycznych, terapeutycznych i technik molekularnych przyczyniają się do coraz lepszego poznania mechanizmów działających na proces wzrastania. Wzrastanie jest skomplikowanym, wieloczynnikowym procesem, niedobór wzrostu u dziecka może wystąpić na wielu jego etapach.
Jakie są główne etapy wzrostu?
Wzrastanie przebiega w kilku etapach, zależnych od predyspozycji genetycznych i jest bezpośrednio związany z dojrzewaniem układów i narządów dziecka. Każdy z tych etapów jest jedyny, niepowtarzalny i nieodwracalny. Po narodzinach okres wzrastania dziecka można podzielić na trzy fazy: niemowlęcą, dziecięcą oraz pokwitaniową. W każdej z nich główną rolę odgrywają różne czynniki wzrostowe, których współdziałanie i wzajemne oddziaływanie prowadzi do osiągnięcia prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka.
2. Faza dziecięca to czas od końca drugiego roku życia do okresu dojrzewania charakteryzuje się w miarę stałym tempem wzrastania (od 5-7cm/rok). U dzieci, u których okres przedpokwitaniowy jest wydłużony tempo wzrastania obniża się do 4 cm/rok. W okresie tym dominujący wpływ na tempo wzrastania i ostateczną wysokość ciała dziecka mają: czynniki genetyczne, a głównie wzrost rodziców.
3. Gwałtowne przyspieszenie wzrastania do ok. 8-9 cm/rok rozpoczyna się w fazie pokwitaniowej, która w głównej mierze decyduje o końcowym wzroście osobniczym.
Czy niedobór wzrostu wpływa na rozwój?
Na zaburzenia wzrostu dziecka ma wpływ wiele czynników. Mutacje pojedynczego lub wielu genów syntetyzujących czynniki wzrostowe i/lub ich receptory, są dobrze poznane, jednak istnieje szereg nie zidentyfikowanych dotąd czynników, które mogą decydować o wzroście ostatecznym człowieka.
„Wzrost nie świadczy o człowieku.” tak pisał Wiesław Myśliwski w „Bitwie pod Kannami”, jednak z doświadczenia wiemy, że odgrywa on istotną rolę w życiu i funkcjonowaniu każdego człowieka.
Opracowała: dr n. med. Magdalena Bosak-Prus, specjalista endokrynologii i diabetologii dziecięcej. Na podstawie materiałów własnych.
Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady. Pamiętaj: każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny. Tej zaś powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.
Diagnozowaniem i leczeniem dzieci z zaburzeniami wzrostu zajmuje się specjalista endokrynolog dziecięcy.
Jeżeli masz wątpliwości lub pytania dotyczące zaburzeń wzrostu dziecka zachęcamy do umówienia wizyty w Premium Clinic. Konsultacji udziela doświadczony specjalista, dr n. med. Magdalena Bosak-Prus .
Możesz teraz łatwo zarezerwować wizytę przez nasz serwis:
W przypadku problemów zapraszamy do rezerwacji telefonicznej wizyt: 71-716-24-84. Recepcjonistka pomoże znaleźć dogodny termin oraz przygotować się do wizyty.