Azja – co zabrać na urlop?

Azja Południowo-Wschodnia jest jedną z najpopularniejszych kierunków wyjazdów, wśród podróżników na całym świecie. Dla wielu jest polem doświadczalnym i pierwszą przygodą z tropikiem, dla innych pozostaje krainą do której chętnie wracają i za każdym razem ma ona coś nowego im do zaoferowania.

Region rozciąga się od południowych części Chin i przyległych wysp, aż do Nowej Gwinei, w skład wchodzą następujące kraje: Brunei, Kambodża, Indonezja, Laos, Malezja, Myanmar/Birma/, Filipiny, Singapur, Tajlandia, Timor Wschodni i Wietnam. Rozciąga się między szerokościami geograficznymi 30 st. N a 10 st. S i zawiera lasy deszczowe, sawannę, wyspy tropikalne i wulkaniczne.


AZJA – kontynent wielu kontrastów, intrygujących kultur oraz orientalnych smaków!

Do najbardziej popularnych kierunków wyjazdów, wybieranych na urlop lub rodzinne wakacje należą Tajlandia, Malezja, Indonezja i Wietnam. Szczególne w tych krajach, należy upatrywać przyjaznej alternatywy dla polskiej zimy. Okres monsunowy kończy się zwykle w ostatniej dekadzie listopada, a temperatury w grudniu są znacznie przyjemniejsze niż latem. Ciekawym doświadczeniem może być spędzenie rodzinnego urlopu podczas okresu Bożego Narodzenia w największym katolickim kraju w regionie, Filipinach.

Przygotowując się do podróży, należy również pamiętać, że niektóre wybierane destynacje, np. Singapur w żaden sposób nie odbiegają od ryzyka epidemiologicznego typowego dla krajów Europy Zachodniej.

Jakie są możliwe choroby w Azji?

Bezpieczny urlop, to taki, do którego dobrze się przygotujemy, poznamy zagrożenia, zaszczepimy się przeciwko najpopularniejszym chorobom zakaźnym występującym w kraju docelowym, a do tego potrzebna jest konsultacja ze specjalistą medycyny podróży.

Zakres występujących chorób, w całym regionie jest wspólny dla wielu krajów, 35% problemów stanowią problemy dermatologiczne (np. pogryzienia wymagające profilaktyki przeciw wściekliźnie, larwa wędrująca skórna). 90 % problemów zdrowotnych stanowią objawy o charakterze żołądkowo-jelitowym:

  • 30% (np. biegunka podróżnych, Giardia, Salomonella),
  • 25% choroby gorączkowe /np. malaria, g.denga, chikungunya).

Jak przygotować się do urlopu w Azji?

Czołowym problemem, który wymaga analizy i modyfikacji, w zależności od regionu, jest zagrożenie malarią i odpowiedni dobór chemioprofilaktyki. Szczepienia o jakich powinniśmy pamiętać we wcześniejszym przygotowaniu to: błonica-tężec-polio, WZW t. A i B, dur brzuszny, grypa, wścieklizna, JZM – japońskie zapalenie mózgu, a w niektórych regionach również cholera.

Nie powinniśmy też zapominać o wysokim ryzyku chorób wenerycznych, HIV, ugryzieniach miejscowych węży czy stawonogów oraz wypadkach komunikacyjnych.

Dobre przygotowanie to również kwestia dostępu do opieki medycznej i posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia oraz optymalnie dobranej apteczki podróżnej, wraz z informacjami jak korzystać z dostępnych leków w sytuacjach zagrożenia.

Czy jest ryzyko biegunki podróżnych na wakacjach w Azji?

Kolejnym istotnym problemem jest ryzyko biegunki podróżnych, gdzie szczególnie powinniśmy pamiętać o spożywaniu filtrowanej lub butelkowanej wody. Ponadto zawsze mamy w pamięci zasadę: Boil it, Cook it, Peel it or Forget it, dotyczącą obróbki termicznej żywności. Zawsze obowiązuje nas odpowiednie umycie i przygotowanie potraw, warzyw i owoców przed spożyciem.


Opracował: lek. Marcin Czerwony, specjalista chorób zakaźnych, specjalista medycyny podróży.
Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady. Pamiętaj: każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny. Tej zaś powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.


Jak umówić się na ze specjalistą medycyny podróży na konsultację przed wyjazdem do Azji?

Jeśli planujesz wyjazd z rodziną lub podróż z przyjaciółmi do regionu Azji południowo-wschodniej polecamy konsultację z doświadczonym specjalistą z zakresu medycyny podróży. Możesz umówić się telefonicznie. Recepcjonistka służy pomocą przy wyborze dogodnego terminu. Zarezerwuj wizytę teraz :

71-716-24-84