Objawy
Obraz kliniczny alergii na białka mleka krowiego jest bardzo zróżnicowany. Najbardziej istotną cechą jest określenie czasu wystąpienia pierwszych objawów alergii.
Reakcje natychmiastowe występują w ciągu kilku do kilkudziesięciu minut po spożyciu pokarmu, charakterystyczne są tu alergiczne reakcje systemowe (SARs) oraz wstrząs anafilaktyczny. Reakcje te ciężej przebiegają u dzieci starszych. Reakcje opóźnione występują w ciągu 48 do 72 godzin od spożycia białek mleka krowiego.
– ostra pokrzywka uogólniona lub miejscowa
– rumień, świąd
– obrzęk naczynioruchowy
– atopowe zapalenie skóry
– świąd, pieczenie, obrzęk w jamie ustnej
– nudności, wymioty
– ulewania, cofanie pokarmu
– bóle brzucha
– biegunka
– zaparcie
– napady kichania
– świąd nosa
– wyciek śluzowej wydzieliny z nosa
– uczucie zatkania nosa
– kaszel
– świst krtaniowy (stridor)
– świszczący oddech
– duszność
Leczenie
Leczenie alergii na białka mleka krowiego polega na całkowitym wyeliminowaniu białek mleka krowiego (mleka krowiego i jego przetworów) z diety dziecka. W zamian stosuje się mieszanki o wysokim stopniu hydrolizy białek serwatkowych lub kazeiny bądź też mieszanki aminokwasowe. O wprowadzeniu diety eliminacyjnej decyduje tylko i wyłącznie lekarz. Również decyzja o ponownym wprowadzeniu mleka do diety dziecka powinna być podjęta przez lekarza, który oceni ryzyko wystąpienia u pacjenta reakcji anafilaktycznej.
Dieta bezmleczna powinna być tak prowadzona, by pokrywać zapotrzebowanie dziecka na energię i składniki odżywcze. Niewskazane jest mleko kozie oraz mleka roślinne.
Na podstawie: Błażowski Ł. Kurzawa R. Alergia na białka mleka krowiego – teoria i praktyka. SM, 2017, t14, 695-710;
Opracowała: dr n. med. Agnieszka Borys-Iwanicka
Leczeniem pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego, w tym z alergią na białka mleka krowiego, zajmuje się specjalista gastrolog dziecięcy.
Jeżeli masz wątpliwości lub pytania dotyczące chorób przewodu pokarmowego zachęcamy do umówienia wizyty w Premium Clinic. Konsultacji udziela doświadczony specjalista, asystent w II Katedrze i Klinice Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia we Wrocławiu dr n. med. Agnieszka Borys-Iwanicka.
Zarezerwuj wizytę już dziś telefonicznie 71-716-24-84 lub wybierz dogodny termin i umów się on-line przez serwis ZnanyLekarz.pl :
Możesz również uzyskać więcej informacji o badaniach i dostępnych terminach wizyt kontaktując się z rejestracją, tel. 71-716-24-84.
Kategoria: kategoria 1