W Polsce na chorobę Parkinsona choruje około 70-80 tysięcy osób, co czyni ją drugą pod względem częstości występowania po chorobie Alzheimera chorobą zwyrodnieniową układu nerwowego. Choroba ma charakter postępujący. Leczenie polega na: stosowaniu odpowiednich leków, rehabilitacji ruchowej.
Głównymi objawami, które charakteryzują chorobę i są powodem diagnostyki prowadzonej przez specjalistę neurologa, są:
— spowolnienie psychoruchowe,
— drżenie parkinsonowskie – spoczynkowe,
— zaburzenie równowagi,
— zaburzenia postawy ciała,
— wzrost napięcia mięśniowego o plastycznym charakterze,
Inne objawy, wśród których część pojawia się jeszcze przed „typowymi” wymienionymi powyżej to: utrata węchu, zaparcia, zaburzenia snu, zaburzenia depresyjne.
Konsultacje z zakresu diagnostyki i leczenia Choroby Parkinsona oraz zespołu parkinsonowskiego prowadzi dr n. med. Paulina Konieczna, neurolog, specjalistka w zakresie chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego w tym parkinsonizmu.
Na codzień Pani Doktor związana jest z Kliniką Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Ponadto pracując w Przyklinicznej Poradni Chorób Pozapiramidowych konsultuje i kwalifikuje pacjentów do leczenia za pomocą wlewów lekowych. Więcej informacji o doświadczeniu dr Pauliny Koniecznej znajdziesz -TUTAJ-
Na konsultację w Premium Clinic możesz umówić się telefonicznie. Recepcjonistka służy pomocą przy wyborze dogodnego terminu oraz pomoże przygotować się do wizyty.
Objawy choroby Parkinsona dzielimy na ruchowe (dotyczące trudności z poruszaniem się, drżenie) oraz pozaruchowe.
Specjaliści zajmujący się tym schorzeniem dotychczas zidentyfikowali kilka objawów, których pojawienie się może poprzedzać pełnoobjawową chorobę. Są wśród nich: osłabienie węchu, pogorszenie nastroju, zaparcia oraz zaburzenia snu pod postacią nadmiernej aktywności ruchowej w ciągu nocy, której towarzyszą intensywne sny pełne przemocy. Nie są to więc objawy typowe i mogą pojawiać się również u osób, u których nigdy nie dojdzie do rozwoju choroby Parkinsona.
Pierwsze objawy z którymi pacjent zgłasza się do lekarza zazwyczaj są bardzo niewielkie. Często zdarza się, że od pierwszych objawów do rozpoznania choroby mija kilkanaście miesięcy (może to być zmiana charakteru pisma – tzw mikrografia, ból barku i uczucie jego nasilonej sztywności, brak współruchów kończyny górnej podczas chodzenia, częstsze potykanie się o podłoże).
Dużym problemem dla pacjentów i opiekunów osób z chorobą Parkinsona mogą być objawy psychiatryczne: omamy i urojenia, lęk, zaburzenia depresyjne. Często objawy te wymają opieki specjalisty psychologa lub specjalisty psychiatry.
Pacjenci często zmagają się z obniżonym ciśnieniem tętniczym, tzw. hipotonią ortostatyczną, zaparciami, nadpotliwością, uczuciem konieczności pilnego oddania moczu. Typowe są również zaburzenia snu: zespół niespokojnych nóg, niepokój ruchowy w nocy, nadmierna senność w ciągu dnia).
1. Specjaliści Premium Clinic zapewniają kompleksową ambulatoryjną opiekę . Rejestrując się telefonicznie uzyskasz pomoc przy wyborze specjalisty z największym doświadczeniem w leczeniu konkretnej choroby.
2. Jesteśmy wieloprofilowym Centrum, co umożliwia konsultację skomplikowanych problemów medycznych z innymi specjalistami (neurolog, nefrolog, endokrynolog).
3. Opieka recepcjonistki pozwoli z łatwością przygotować się do wizyty w Centrum Medycznym oraz bezproblemowo odbyć wizytę u specjalisty. Recepcjonistki służą pomocą w kolejnych etapach i realizacji dalszych zaleceń lekarskich, w tym umawiania diagnostyki poza Centrum Medycznym.
4. Centrum Medyczne zlokalizowane jest w centrum miasta, tuż przy Placu Dominikańskim, co ułatwia dojazd. Parking podziemny oraz duży parking w pobliskiej Galerii Dominikańskiej pozwalają łatwo znaleźć miejsce parkingowe.