USG w profilaktyce raka piersi

Dbaj o zdrowie, wykonuj badania profilaktyczne!

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Ryzyko zachorowania znacznie wzrasta po 50 r. ż. Od początku lat 60. obserwuje się w naszym kraju rosnącą zachorowalność na ten nowotwór. Niestety w 80% przypadków za zły wynik leczenia odpowiada zbyt późna diagnoza.


USG piersi (sonomammografia)

USG to precyzyjna metoda stosowana w profilaktyce oraz diagnostyce zmian ogniskowych piersi. Podczas badania możliwa jest również ocena węzłów chłonnych znajdujących się w dołach pachowych, przymostkowych i podobojczykowych. Wynik badania dostępny jest natychmiast, nie trzeba na niego czekać.
Jest to badanie nieinwazyjne z użyciem fal ultradźwiękowch, jest bezpieczne i może być wielokrotnie powtarzane. Pozwala uwidocznić narządy i tkanki. Podczas USG oceniamy obecność torbieli, guzków, ropni, krwiaków, zmian zapalnych, złogów, ich wielkość, kształt, położenie.
Wskazaniem do wykonania USG mogą być również różnego rodzaju stwardnienia, których wcześniej nie było – np. guzki, czy tzw. zaciągnięcie skóry, nietypowy wyciek z sutka u kobiet, które nie są w ciąży ani nie karmią, zmiany w brodawce lub guzki w dołach pachowych.

WAŻNE :

— To badanie należy wykonywać je w pierwszej połowie cyklu, wówczas piersi są mniej tkliwe i wrażliwe na dotyk.
— Pierwsze badanie kobieta powinna wykonać między 20 a 30. rokiem życia.
— Badania należy powtarzać co około 2 lata.
— Kobiety z rodzin wysokiego ryzyka dziedzicznego raka piersi powinny być objęte opieką według indywidualnych wytycznych.


Jeżeli chcesz umówić się na badanie USG piersi, masz wątpliwości lub pytania dotyczące raka piersi zachęcamy do umówienia wizyty u specjalisty, chirurga-onkologa dr n. med. Mariusza Krawczyka. To lekarz z dużym doświadczeniem w onkologii. Szczególny nacisk kładzie na wczesną diagnostykę raka piersi. Jako praktykujący chirurg-onkolog może skonfrontować obraz śródoperacyjny z wcześniej wykonanym badaniem. Doktora cechuje duże doświadczenie i pewność w diagnostyce.

Możesz teraz łatwo zarezerwować wizytę przez nasz serwis:


Jeżeli chcesz umówić się na badanie USG piersi do doświadczonego radiologa zachęcamy do umówienia badania USG u lek. Donaty Kuśmierz. Jej zainteresowania zawodowe oraz największe doświadczenie skupia się na diagnostyce ultrasonograficznej (USG) narządów wewnętrznych i piersi. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w Dolnośląskim Ośrodku Diagnostyki Obrazowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu oraz w lecznictwie ambulatoryjnym.

Możesz teraz łatwo zarezerwować wizytę przez nasz serwis:

W przypadku problemów zapraszamy do rezerwacji telefonicznej wizyt: 71-716-24-84. Recepcjonistka pomoże znaleźć dogodny termin oraz przygotować się do wizyty.


Więcej informacji uzyskasz na stronach:
Serwis Ministerstwa Zdrowia i NFZ
Serwis Zwrotnik Raka
Krajowy Rejestr Nowotworów