Trądzik różowaty to częsty problem

Trądzik różowaty (acne rosacea) jest częstym problemem, z którym Pacjenci zgłaszają się na konsultację dermatologiczną. Choroba dotyczy około 10% populacji, głównie kobiet w wieku dojrzałym. Istotnym czynnikiem pojawienia się zmian skórnych są predyspozycje genetyczne- problem często występuje rodzinnie. Schorzenie jest przewlekłe, trwa wiele lat, zaostrzenia pojawiają się głównie w okresie wiosenno-letnim, co jest związane z ekspozycją na promieniowanie UV.

Zmiany skórne dotyczą wyłącznie twarzy, głównie środkowej jej części. Początkowo występuje rumień oraz dochodzi do pojawienia się teleangiektazji, czyli trwale rozszerzonych naczyń krwionośnych. W kolejnym etapie obserwujemy wykwity grudkowo- krostkowe. W trzecim okresie choroby pojawiają się przerosłe gruczoły łojowe. W rzadkich przypadkach, wyłącznie u mężczyzn, dochodzi do przerostu nosa (rhinophya). Pacjentom często towarzyszy uczucie świądu i pieczenia skóry.

Czynnikami zaostrzającymi przebieg choroby są:
— ekspozycja na słońce,
— gwałtowna zmiana temperatur,
— korzystanie z saun i basenów z chlorowaną wodą.
— alkohol, kawa, mocna herbata, ostre przyprawy,
— stres.

Istnieją doniesienia dotyczące współistnienia trądziku różowatego z infekcją Helicobacter pylorii. Ważne, aby na wstępnym etapie diagnostyki wykluczyć infekcję tą bakterią (badanie na obecność antygenu H.pylori w kale). W razie dodatniego wyniku badania- w pierwszej kolejności należy przeprowadzić eradykację H.pylori.

Jak leczyć trądzik różowaty?

W leczeniu trądziku różowatego stosujemy preparaty miejscowe, takie jak: metronidazol, iwermektyna, roztwory , kremy i maści zawierające antybiotyki oraz leki przeciwgrzybicze, kwas azelainowe, nadtlenek benzoilu. W leczeniu ogólnym znajdują zastosowanie antybiotyki (głównie z grupy tetracyklin) oraz metronidazol. Korzystne działanie wykazuje również izotretynoina. Do zamykania rozszerzonych naczynek oraz niwelowania rumienia wykorzystuje się zabiegi laserowe. Bardzo ważnym elementem terapii jest fotoprotekcja kremem z filtrem o SPF 50 przez cały rok (!) oraz odpowiednia pielęgnacja skóry przy pomocy dermokosmetyków.

Opracowała: dr n. med. Magdalena Putra-Szczepaniak, asystent w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medyczny we Wrocławiu.
Jednocześnie informujemy że wiedza z bloga nie zastępuje konsultacji u specjalisty.


Jeżeli masz wątpliwości lub pytania dotyczące zmian skórnych, trądziku różowatego zachęcamy do umówienia wizyty u specjalisty dermatologa dr Magdaleny Putry-Szczepaniak. To lekarka z dużym doświadczeniem klinicznym, specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób skóry, chorób wenerologicznych, a także schorzeń włosów i paznokci. Wykonuje badanie dermatoskopowe pozwalające ocenić znamiona barwnikowe.

Możesz teraz łatwo zarezerwować wizytę przez nasz serwis:

W przypadku problemów zapraszamy do rezerwacji telefonicznej wizyt: 71-716-24-84. Recepcjonistka pomoże znaleźć dogodny termin oraz przygotować się do wizyty.