Endoskopowe operacje kręgosłupa

Bóle kręgosłupa są jednym z najczęstszych powodów wizyt u lekarza lub pobytu w szpitalu. Przyczyn bólu pleców może być wiele, ponieważ kręgosłup jest strukturą złożoną. Przed rozpoczęciem leczenia ważne jest dokładne zbadanie i znalezienie źródła bólu. W diagnostyce chorób kręgosłupa niezbędne jest wykonanie rezonansu magnetycznego (MR). To badanie nie wiąże się z promieniowaniem rentgenowskim, jest bezpieczne.

Specjalista neurolog lub neurochirurg powinien określić przyczynę bólu. Ból może być spowodowany różnymi chorobami, w tym zapaleniem stawów, wypadniętymi dyskami, uciśniętymi nerwami, guzami, infekcjami lub złamaniami. W niektórych przypadkach nasilone objawy, ból, zaburzenia neurologiczne mogą wskazywać na natychmiastową potrzebę interwencji chirurgicznej, aby zapobiec długotrwałemu uszkodzeniu nerwów lub kręgosłupa.

Ponadto jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi efektu, leki przeciwbólowe okażą się nieskuteczne, zwykle zaleca się zabieg chirurgiczny, najlepiej minimalnie inwazyjny.


Czy można operować kręgosłup endoskopowo?

W ostatnich latach nowe technologie umożliwiły zmianę kierunku leczenia zabiegowego kręgosłupa na metody minimalnie inwazyjne. Jest to wynikiem odkrycia w medycynie nowych urządzeń oraz postępowi technologii optycznych i wideo.

Tak, można operować metodą endoskopową.

Obecnie zaufanie pacjentów zdobyły techniki małoinwazyjne nazywane również chirurgią „dziurki od klucza”, ponieważ miejsce wejścia przez skórę jest znacznie mniejsze niż w chirurgii konwencjonalnej. Dzięki specjalistycznym narzędziom (np. endoskop) neurochirurg może przeprowadzić zabieg bezpośrednio w miejscu wystąpienia choroby powodującej ból i problemy neurologiczne.

Po zabiegu wykonanym metodą endoskopową zostaje niewielka blizna na skórze a ból pooperacyjny będzie mniejszy niż przy konwencjonalnych otwartych operacjach. Dzięki zastosowaniu tej metody powrót do zdrowia zajmuje najczęściej kilkanaście dni.

Najczęściej wykonywane endoskopowo zabiegi na kręgosłupie lędźwiowym to:
— usunięcie wypadniętego dysku (disc hernation),
— odbarczenie kanału kręgowego (spinal canal stenosis),
— leczenie bólu stawowego (facet and SI joint syndrome),
— leczenie bólu dyskogennego (discogenic pain syndrome).

Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach przepuklin krążka międzykręgowego, które początkowo powodują duży ból i możliwe ubytki neurologiczne w nogach, z czasem ustępuje, a operacja nie jest wymagana. Leczenie zachowawcze, w tym cierpliwość, leki przeciwbólowe i fizjoterapia, mogą być wystarczające do uzyskania pozytywnego wyniku.

Opracował: dr n. med. Tomasz Szczepański, neurochirurg, specjalista chirurgii kręgosłupa.
Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady. Pamiętaj: każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny. Tej zaś powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.


Metody w pełni endoskopowe są dostępne w różnych ośrodkach chirurgicznych. Zapytaj specjalistę neurochirurga, czy jesteś kandydatem do endoskopowej operacji kręgosłupa.

Zachęcamy do umówienia wizyty u dr n. med. Tomasza Szczepańskiego. To specjalista neurochirurg z dużym doświadczeniem w leczeniu zabiegowym zespołów bólowych kręgosłupa lędźwiowego oraz kręgosłupa szyjnego.

Możesz teraz łatwo zarezerwować wizytę przez nasz serwis:

W przypadku problemów zapraszamy do rezerwacji telefonicznej wizyt: 71-716-24-84. Recepcjonistka pomoże znaleźć dogodny termin oraz przygotować się do wizyty.