Szczepionka przeciw wirusowi Denga

Europejska Agencja Leków pozytywnie oceniła jakość, bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki przeciw dendze. Preparat chroni przed gorączką denga wywołaną przez serotypy 1, 2, 3 i 4 wirusa dengi.

Denga to ostra choroba wirusowa przenoszona przez ukąszenia komarów, głównie gatunku Aedes aegypti. Występują cztery różne typy serologiczne wirusa dengi. Ma istotne znaczenie dla przebiegu i powikłań choroby. Zakażenie wirusem dengi następuje wyłącznie przez ukąszenia komarów Aedes, nie jest możliwe bezpośrednie przeniesienie wirusa z człowieka na człowieka.

Denga jest główną przyczyną poważnych zachorowań i zgonów wśród dzieci w rejonach o gorącym klimacie. Należą do nich Azja Południowo-Wschodnia, Afryka Subsaharyjska, Ameryka Środkowa i Południowa oraz wyspy Oceanii. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku na świecie zakażonych wirusem dengi jest około 390 milionów osób. W tej grupy od 20 000 do 25 000, głównie dzieci, umiera z powodu powikłań choroby.

Przed 1970 rokiem tylko dziewięć krajów doświadczało poważnych epidemii dengi. Obecnie choroba jest endemiczna w ponad 100 krajach, w tym w niektórych krajach europejskich.

Denga_Komar_Szczpienie

Denga stała się drugą najczęściej diagnozowaną przyczyną gorączki wśród podróżnych powracających z krajów o niskich i średnich dochodach, zaraz po malarii.


Dlaczego warto się zaszczepić?

  • Denga to poważny problem zdrowotny – każdego roku na świecie zaraża się nią 390 milionów osób, a od 20 000 do 25 000 umiera.
  • Do tej pory nie było skutecznej szczepionki na dengę – dostępne były jedynie leczenie objawowe.
  • Szczepionka Qdenga zapewnia szeroką ochronę przed wszystkimi czterema serotypami wirusa dengi.
  • Szczepionka może być podawana dzieciom od 4 roku życia oraz dorosłym.

Szczepionka Qdenga – dla kogo?

Szczepienie na dengę jest szczególnie polecane osobom:

  • Podróżującym do krajów, gdzie występuje denga (lista krajów endemicznych dostępna na stronie WHO).
  • Mieszkającym w strefach endemicznych dengi.
  • Pracującym w zawodach związanych z częstymi podróżami do stref tropikalnych.
  • U których w rodzinie lub wśród znajomych wystąpiły przypadki dengi.
wirus denga objawy

Podczas gdy jesteśmy dumni z tego, że możemy dostarczyć Państwu informacji na temat nowości w dziedzinie zdrowia, ważne jest, aby podkreślić, że informacje te mają charakter wyłącznie informacyjny. Bez względu na to, jak cenne i aktualne są te wiadomości, nie zastąpią one indywidualnej konsultacji z lekarzem specjalistą. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed podjęciem decyzji o szczepieniu. Pamiętaj, że choć informacje, które dostarczamy, są rzetelne i aktualne, to one nie zastąpią bezpośredniej konsultacji z oceną wskazań oraz przeciwwskazań do szczepienia.

Dla bardziej szczegółowych informacji na temat szczepionki Qdenga, zapraszamy do zapoznania się z materiałami źródłowymi na stronie WHO , WHO oraz na stronach szczepienia.info.

 

 

Zarezerwuj telefonicznie wizytę w Premium Clinic we Wrocławiu, gdzie możesz uzyskać więcej informacji na temat szczepień przeciw wirusowi denga. Recepcjonistka służy pomocą przy wyborze dogodnego terminu.

71-716-24-84