Kleszczowe zapalenie mózgu (szczepienia)

Umawianie szczepień : 71-716-24-82


Kto może się zaszczepić?

Szczepienie jest szczególne zalecane osobom aktywnie spędzającym czas na świeżym powietrzu, zwłaszcza w parkach, lasach, ogródkach działkowych. Zaszczepić może się każdy dorosły oraz dzieci powyżej 1 rż.

Odkleszczowe zapalenie mózgu to ostra wirusowa choroba zakaźna, która dotyczy głównie ośrodkowego układu nerwowego. Dla zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia niezbędne jest uodpornienie podstawowe przez podanie szczepionki. Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu jest zalecane przez Ministerstwo Zdrowia.

Jak mogę się zaszczepić?

Zapraszamy do rezerwacji telefonicznej wizyt: 71-716-24-84, recepcjonistka pomoże przygotować się do wizyty. Wykonujemy szczepienia dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia. Podczas jednej wizyty odbędzie się:

1. Konsultacja lekarska, zabranie wywiadu, ocena stanu zdrowia oraz kwalifikacja do szczepienia.

2. Szczepienie bezpośrednio po konsultacji. Pielęgniarka wykonująca szczepienie poinformuje o sposobie dalszego postępowania.

Jaka jest skuteczność szczepienia?

Skuteczność szczepień u ludzi regularnie szczepionych sięga 99%. Skuteczność szczepienia po 2 dawkach pierwotnego szczepienia wynosi 96-100%. Nie ma istotnych różnic w odpowiedzi na szczepienia między grupami wiekowymi. Szczepionka przeciwko KZM stanowi jedną z najbardziej skutecznych wśród stosowanych przeciw zakażeniom wirusowym.
Podstawowe szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu składa się z:
— pierwszej dawki w wybranym terminie,
— drugiej dawki w odstępie 1-3 miesięcy od pierwszej dawki,
— trzeciej dawki po 5-12 miesiącach od drugiej dawki.
Szczepienie przypominające składa się z pierwszej dawki po 3 latach od szczepienia podstawowego oraz dawek kolejnych co 3-5 lat w zależności od wieku

Więcej informacji na temat szczepień profilaktycznych znajdziesz również w naszych serwisach : |Szczepienia profilaktyczne| oraz |Centrum Szczepień i medycyny podróży|.


Strony internetowe poświęcone tematyce chorób odkleszczowych :
www.gov.pl/web/zdrowie/co-nalezy-wiedziec-o-kleszczach
www.lasy.gov.pl
www.kleszcze.info.pl