Stymulację nerwu błędnego zaleca się u pacjentów, u których kolejne leki przeciwpadaczkowe nie przyniosły poprawy. Dobry efekt leczniczy uzyskuje się tu u 33% pacjentów a ponad 50% z nich uzyskuje redukcję liczby napadów o więcej niż połowę.
Zabieg polega na implantacji elektrody wokół nerwu błędnego w odcinku szyjnym i stymulatora pod skórą klatki piersiowej. Następnie, co ok. 2 tygodnie, neurolog zwiększa prądy stymulacji co ma na celu wywarcie efektu na układzie neuroprzekaźników w mózgu pacjenta, skutkującego redukcją napadów padaczkowych. Dodatkowo nowoczesne stymulatory posiadają możliwość „wykrywania napadów” i zapobiegania ich eskalacji a pacjent wyposażony jest w specjalny magnes za pomocą którego może dodatkowo uruchomić VNS celem przerwania rozwoju napadu, np. w czasie aury padaczkowej.
Po ok. 3 miesiącach podejmowana jest decyzja o dalszych zmianach parametrów elektrostymulacji, zależnie od potrzeb pacjenta.
Jak wygląda opieka nad pacjentem ze stymulatorem nerwu błędnego.
Specjalista neurolog dr Lech Kipiński posiada wieloletnie doświadczenie w kwalifikowaniu pacjentów z padaczką lekooporną do implantacji stymulatora oraz prowadzeniu tych chorych. Obejmuje pacjentów z padaczką lekooporną całościową opieką, od analizy każdego przypadku klinicznego, poprzez poszerzenie diagnostyki i propozycje zmian w leczeniu, kwalifikację do leczenia neurochirurgicznego w tym wszczepienia VNS, ustawienia parametrów VNS. Prowadzi systematyczne kontrole urządzenia, wykonuje porady epileptologiczne oraz konsultacje w sprawach nagłych.
Kwalifikacja do padaczki lekoopornej poprzez VNS jest dokonywana podczas wizyty kwalifikacyjnej. Na wizytę należy przynieść pełną dokumentacje choroby, w szczególności:
— wypisy ze szpitala lub karty z poradni dokumentujące rozpoznanie padaczki lekoopornej,
— wyniki badań EEG,
— wyniki badań obrazowych (TK, MR, SPECT, PET),
— spis leków stosowanych w przeszłości, z uwzględnieniem dawek, połączeń oraz przyczyn, z jakich lek został odstawiony (brak skuteczności/działania niepożądane),
— dzienniczek napadów.
Kto kwalifikuje do założenia stymulatora nerwu błędnego?
dr n. tech. Lech Kipiński, specjalista neurolog
Doktor prowadzi program leczenia padaczki lekoopornej przy pomocy stymulatorów nerwu błędnego. Leczy pacjentów z guzami mózgu, bólami głowy. Jest ekspertem z zakresu czynności biomagnetycznej mózgu, posiada uprawnienia do opisywania EEG. Ponadto prowadzi neuromonitoring śródoperacyjny podczas zabiegów neurochirurgicznych.
Jak umówić się na wizytę?
71-716-24-84