Stymulacja nerwu błędnego VNS

Stymulacja nerwu błędnego (vagal nerve stimulation, VNS) jest refundowaną przez NFZ metodą leczenia padaczki lekoopornej. Celem leczenia jest aby nie tylko zmniejszyć liczbę i ciężar napadów ale aby pacjent czuł się bezpieczny pomimo swojej choroby!

Stymulację nerwu błędnego zaleca się u pacjentów, u których kolejne leki przeciwpadaczkowe nie przyniosły poprawy. Dobry efekt leczniczy uzyskuje się tu u 33% pacjentów a ponad 50% z nich uzyskuje redukcję liczby napadów o więcej niż połowę.

Zabieg polega na implantacji elektrody wokół nerwu błędnego w odcinku szyjnym i stymulatora pod skórą klatki piersiowej. Następnie, co ok. 2 tygodnie, neurolog zwiększa prądy stymulacji co ma na celu wywarcie efektu na układzie neuroprzekaźników w mózgu pacjenta, skutkującego redukcją napadów padaczkowych. Dodatkowo nowoczesne stymulatory posiadają możliwość „wykrywania napadów” i zapobiegania ich eskalacji a pacjent wyposażony jest w specjalny magnes za pomocą którego może dodatkowo uruchomić VNS celem przerwania rozwoju napadu, np. w czasie aury padaczkowej.

Po ok. 3 miesiącach podejmowana jest decyzja o dalszych zmianach parametrów elektrostymulacji, zależnie od potrzeb pacjenta.


Jak wygląda opieka nad pacjentem ze stymulatorem nerwu błędnego.

Specjalista neurolog dr Lech Kipiński posiada wieloletnie doświadczenie w kwalifikowaniu pacjentów z padaczką lekooporną do implantacji stymulatora oraz prowadzeniu tych chorych. Obejmuje pacjentów z padaczką lekooporną całościową opieką, od analizy każdego przypadku klinicznego, poprzez poszerzenie diagnostyki i propozycje zmian w leczeniu, kwalifikację do leczenia neurochirurgicznego w tym wszczepienia VNS, ustawienia parametrów VNS. Prowadzi systematyczne kontrole urządzenia, wykonuje porady epileptologiczne oraz konsultacje w sprawach nagłych.

Kwalifikacja do padaczki lekoopornej poprzez VNS jest dokonywana podczas wizyty kwalifikacyjnej. Na wizytę należy przynieść pełną dokumentacje choroby, w szczególności:
— wypisy ze szpitala lub karty z poradni dokumentujące rozpoznanie padaczki lekoopornej,
— wyniki badań EEG,
— wyniki badań obrazowych (TK, MR, SPECT, PET),
— spis leków stosowanych w przeszłości, z uwzględnieniem dawek, połączeń oraz przyczyn, z jakich lek został odstawiony (brak skuteczności/działania niepożądane),
— dzienniczek napadów.


Kto kwalifikuje do założenia stymulatora nerwu błędnego?

dr n. tech. Lech Kipiński, specjalista neurolog

Doktor prowadzi program leczenia padaczki lekoopornej przy pomocy stymulatorów nerwu błędnego. Leczy pacjentów z guzami mózgu, bólami głowy. Jest ekspertem z zakresu czynności biomagnetycznej mózgu, posiada uprawnienia do opisywania EEG. Ponadto prowadzi neuromonitoring śródoperacyjny podczas zabiegów neurochirurgicznych.

Jak umówić się na wizytę?

Na konsultację dr Lecha Kipińskiego w Premium Clinic możesz umówić się telefonicznie. Recepcjonistka służy pomocą przy wyborze dogodnego terminu oraz pomoże przygotować się do wizyty.
71-716-24-84