Malaria – ważne informacje

Malaria zwana również zimnicą (dawna nazwa febra) to tropikalna choroba pasożytnicza, która wywoływana jest przez jednokomórkowego pierwotniaka.Jest ona wywoływana przez jeden lub więcej gatunków zarodźca malarii. Wektorem malarii przenoszącym ją między osobami chorymi i zdrowymi są samice komarów z rodzaju Anopheles.
Według Światowej Organizacji Zdrowia choroba ta występuje w 109 krajach – w Azji Południowo-Wschodniej, Afryce Środkowej i Południowej oraz Ameryce Południowej (części tropikalnej). Zachorowania poza terenami tropikalnymi i subtropikalnymi endemicznego występowania tej choroby spotykane są u osób powracających z tych regionów, a także sporadycznie w pobliżu lotnisk i portów, gdzie zostają zawleczone komary z rodzaju Anopheles.
W Polsce odnotowuje się około 40 przypadków malarii importowanej rocznie.

Jakie są objawy malarii?

Pierwsze objawy choroby pojawiają się 10–15 dni po ukłuciu przez zakażonego komara i przypominają grypę. Chorego męczą bóle mięśni, ból głowy (czasami z łzawieniem), nie ma apetytu i czuje się non stop zmęczony. Typowy obraz malarii to pojawiające się co 2–3 dni (w zależności od odmiany pasożyta) oraz trwające 4–8 godzin napady wysokiej gorączki z dreszczami, potami i osłabieniem.

Jaka jest profilaktykai?

Do tej pory jedynymi metodami zapobiegania zachorowaniu jest stosowanie leków antymalarycznych oraz właściwa ochrona przed ukąszeniami komarów.
Do najskuteczniejszych leków zalicza się połączenie atowakwonu z prokwanilem (preparat Malarone), który w mniejszych dawkach może być zażywany także przez dzieci. Stosowanie tych leków znacznie zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i śmierci. Każda osoba podróżująca do krajów tropikalnych, gdzie występuje malaria, powinna przed wyjazdem udać się do lekarza, który pomoże dobrać odpowiedni lek, w zależności od kraju, do którego się jedzie.


Jaka chronić się przed ukąszeniem komara?

— zawsze stosuj środki odstraszające komary na nieosłonięte części ciała,
— odpowiednio się ubieraj (długie rękawy, spodnie, grube skarpetki) szczególnie w godzinach wieczornych oraz podczas wypraw do dżungli, buszu itp.),
— ubranie spryskaj permetryną – taki środek znajdziesz w aptece lub możesz go kupić przez Internet,
— zawsze śpij pod moskitierą, którą również można spryskać permetryną,
— wybieraj zabezpieczone miejsca noclegowe – klimatyzowane lub z siatkami w oknach i drzwiach wejściowych. Dodatkowo w pomieszczeniach możesz stosować rożnego rodzaju rozpylacze antykomarowe czy elektrofumigatory,
— podczas planowania wakacji unikaj wyjazdu do egzotycznych państw w porach deszczowych, która sprzyja wylęgowi komarów.

Na postawie: źródło: World Health Organization: World Malaria Report 2018. Z. Dziubek, E. Duszczyk: Choroby zakaźne i pasożytnicze. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2017

Uwaga! Przytoczone powyżej odpowiedzi maja charakter poglądowy, pacjenci których dotyczą poniższe zagadnienia przed planowana podróżą każdorazowo powinni skonsultować się z lekarzem prowadzącym i/lub lekarzem chorób zakaźnych.

LOKALIZACJA

Podwale 82 | Wrocław | wejście OVO Apartamenty