Poznaj naszych ekspertów

Zobacz jakie badania wykonasz u nas

Na wizytę możesz umówić się telefonicznie. Recepcjonistka służy pomocą przy wyborze dogodnego terminu oraz specjalisty. Zarezerwuj wizytę teraz :

71-738-75-75


Najczęstsze powikłania po infekcji COVID-19.


Co to jest zespół post-Covid i jaki ma związek z zakażeniem koronawirusem?

Ze względu na typowe objawy zakażenia koronawirusem oraz powszechną dostępność do testów molekularnych i antygenowych, rozpoznanie Covid-19 nie sprawia dziś trudności diagnostycznych. Kryterium rozpoznania Covid-19 to występowanie u chorego objawów infekcji wirusowej takich jak: gorączka, kaszel, ból gardła, duszność, zaburzenia węchu lub smaku, biegunka, zapalenie spojówek, ból głowy, wysypka skórna oraz obecność materiału genetycznego koronawirusa w wymazie z nosogardzieli (standardową metodą jest test RT-PCR).

Ostre zakażenie koronawirusem, gdy nie wywołuje ciężkich powikłań, zazwyczaj ustępuje w ciągu 10-14 dni. Jednak u 10-20% chorych objawy chorobowe utrzymują się ponad 4 tygodnie i wówczas są określane jako zespół long-Covid. Natomiast zespół post-Covid rozpoznaje się gdy objawy powstałe w trakcie lub po zakażeniu koronawirusem nie ustępują w ciągu 3 miesięcy i nie można ich wytłumaczyć żadną inną przyczyną.

Wpływ na rozwój przewlekłych objawów klinicznych utrzymujących się po przebytym zakażeniu SARS-CoV-2 może mieć związek z ilością wirusa, który wniknął do organizmu w trakcie infekcji, różną gęstością receptorów ACE2 w organach wewnętrznych umożliwiających wniknięcie wirusa do konkretnych komórek organizmu oraz odmianami antygenów HLA chorego wpływającymi na niekompletną odpowiedzią immunologiczną pacjenta, powodującą niepełną eliminację wirusa z organizmu. Wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na rozwój uszkodzeń narządowych w przebiegu zakażenia koronawirusem i powstania przewlekłych objawów utożsamianych z zespołem long-Covid/post-Covid.

Jakie są najczęstsze objawy zespołu post-Covid?

Najczęstszymi objawami zespołu post-Covid są: bóle mięśni, zmęczenie, uczucie gorączki, duszność, przewlekły suchy kaszel, ucisk w klatce piersiowej, kołatania serca, bóle głowy, zaburzenia lękowe, zaburzenia snu, epizody depresyjne, utrata masy ciała, zaburzenia węchu, zaburzenia pamięci i wysypki skórne.

Aż u 87% pacjentów po ciężkim przebiegu infekcji COVID-19, mimo ujemnych testów PCR w 14 dniu od zakażenia, utrzymują się objawy związane z zakażeniem koronawirusem. Zazwyczaj są to zmęczenie, kaszel i duszność. Najczęstszą przyczyną ponownego przyjęcia chorego do szpitala w ciągu 14 dni od przechorowania Covid-19 były epizody zakrzepowo-zatorowe, zaś w późniejszym czasie zaostrzenie chorób psychicznych.

Jak długo mogą utrzymywać się objawy po przechorowaniu Covid-19?

Nawet u 25-35% osób objawy związane z infekcją koronawirusem utrzymują się powyżej 4 tygodni. Odsetek ten wzrasta do 87% u pacjentów po ciężkiej infekcji Covid-19 wymagającej hospitalizacji.

Jednak nie wszystkie dolegliwości należy wiązać jedynie z zespołem post-Covid. Sama infekcja koronawirusem może zaburzyć wewnętrzną równowagę w tkankach i narządach powodując zaostrzenie dotychczasowych chorób przewlekłych lub ujawnienie się nowych chorób sercowo-naczyniowych, układu oddechowego, nerwowego, czy rozrodczego. Dlatego tak ważna jest kompleksowa ocena zdrowia pacjenta po przechorowaniu Covid-19 przez zapewnienie wielospecjalistycznej opieki medycznej.


Opracował: lek. Maciej Bladowski, koordynator Centrum Opieki po-COVID-19.
Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady. Pamiętaj: każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny. Tej zaś powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą, doświadczeniem i wynikami badań konkretnego pacjenta.


Dlaczego opieka po-COVID-19 w OVO Medical?

1. Wnikliwa, w pełni racjonalna ocena powikłań w zakresie chorób wewnętrznych prowadzona zgodnie z najnowszymi standardami przez doświadczonych klinicystów.

2. Twój koordynator pomoże Tobie określić zakres niezbędnych badań i konsultacji.

3. Konsultacje i badania wykonasz w jednym ośrodku znajdującym się w centrum miasta oszczędzając czas.

4. Zespół naszych specjalistów przygotuje dla Ciebie podsumowanie opieki z zaleceniami lekarskimi i nakreśli plan dalszego postępowania dietetycznego oraz rehabilitacyjnego.


LOKALIZACJA

Podwale 82 | Wrocław | wejście OVO Apartamenty