Biegunka podróżnych może dotyczyć do 70 % podróżujących. Charakteryzuje się min. 3 nieuformowanymi stolcami w ciągu doby z przynajmniej 1 dodatkowym objawem: gorączką, nudnościami, wymiotami, bólem brzucha, obecnością krwi w stolcu. Większość z nich ma charakter samoograniczający się – wymaga odpoczynku i odpowiedniego nawadniania.
UWAGA! Każda biegunka przebiegająca z wydalaniem stolców z dużą ilością świeżej krwi wymaga konsultacji z lekarzem. Konsultacji wymaga również biegunka ciężka biegunka przebiegająca z gorączką oraz przewlekła biegunka podróżnych (ta, której objawy utrzymują się powyżej 2 tygodni).
Czy można uniknąć biegunki podróżnych?
W większości TAK – przestrzegając podstawowych zasad higieny rąk i posiłków (częste i dokładne mycie rąk, ewentualne dodatkowe ich odkażanie preparatami na bazie alkoholu), unikanie wody i napojów nieznanego pochodzenia. Wodę bieżącą przed spożyciem należy przegotować, filtrować lub odkażać.
Należy dokładnie myć owoce, unikać pokarmów ze straganów, lodów lokalnej produkcji. Zasada propagowana przez WHO brzmi „ugotuj, zaparz, obierz lub zapomnij”.
Czy są dostępne szczepienia w profilaktyce biegunek podróżnych?
Szczepienia mogą zapobiec niektórym ostrym infekcjom przewodu pokarmowego. Zaleca się wykonanie szczepień przeciw takim chorobom jak:
— cholera – szczepionka doustna,
— dur brzuszny – szczepionka domięśniowa.
Dlaczego konsultować swój wyjazd ze specjalistą zajmującym się zagadnieniami medycyny podróży?
Podróżujemy coraz częściej i chętniej, wybierając jako cel również miejsca poza głównymi szlakami. Często trafiamy w związku z tym do miejsc o niższych standardach życia, odmiennych w sposobie przygotowywania posiłków i ich obróbki, różnych kulturowo. Choroby zakaźne z którymi możemy się spotkać na naszej drodze są coraz łatwiej diagnozowane, są również większe możliwości ich leczenia oraz profilaktyki.
Konsultacja ze specjalistą pozwoli uzyskać wiedzę na temat zagrożeń epidemiologicznych, omówić i ewentualnie wykonać szczepienia obowiązkowe lub zalecane na czas podróży do danego miejsca, omówić profilaktykę i leczenie „biegunek podróżnych” oraz profilaktykę malarii.
Jak umówić się na wizytę w Centrum Medycy Podróży?
Możesz umówić się telefonicznie. Recepcjonistka służy pomocą przy wyborze dogodnego terminu, specjalisty oraz pomoże przygotować się do wizyty. Zarezerwuj wizytę teraz :