Otyłość u dzieci

Otyłość w populacji dziecięcej to coraz częstszy problem.
Pacjentów z otyłością dziecięcą konsultuje endokrynolog dziecięcy.

Endokrynologia i diabetologia dziecięca to specjalizacja medyczna zajmująca się zaburzeniami wydzielania i oddziaływania na rozwijający się organizm hormonów produkowanych przez różnego rodzaju gruczoły wewnątrzwydzielnicze (min. przysadkę, nadnercza, trzustkę, jądra, jajniki).
Wachlarz schorzeń, którymi zajmuje się endokrynologia dziecięca jest zatem bardzo szeroki. Obejmuje on między innymi
— zaburzenia wzrastania i gospodarki wapniowo- fosforanowej,
— choroby tarczycy (takie jak niedoczynność, nadczynność oraz autoimmunologiczne zapalenie ),
— przedwczesne lub opóźnione dojrzewanie płciowe,
— zaburzenia miesiączkowania,
— otyłość (coraz częściej spotykaną w populacji wieku dziecięcego).

Cukrzyca

Stanowi ona narastający problem zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Nadmierna masa ciała pociąga za sobą powikłania takie jak nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej, węglowodanowej z insulinoopornością i cukrzycą typu 2 włącznie.
Na drugim biegunie zaburzeń odżywiania znajduje się anoreksja będąca również poważnym problemem obecnych czasów, zwłaszcza w grupie nastoletnich pacjentek. Dynamiczny postęp wiedzy w zakresie endokrynologii i diabetologii dziecięcej przyczynił się do wyodrębnienia tej niezwykle ciekawej dziedziny pediatrii jako osobnej specjalizacji, dzięki czemu możliwa jest pomoc najmłodszym pacjentom z zaburzeniami gruczołów wydzielania wewnętrznego.

Opracowała: dr n. med. Magdalena Bosak-Prus, specjalista endokrynolog i diabetolog dziecięcy


Jeżeli masz wątpliwości lub pytania dotyczące chorób endokrynologicznych dzici zachęcamy do umówienia wizyty w Premium Clinic. Konsultacji udziela doświadczony specjalista, asystent w Klinice Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego we Wrocławiu. dr n. med. Magdalena Boask-Prus.Zarezerwuj wizytę już dziś telefonicznie 71-728-08-08 lub wybierz dogodny termin i umów się on-line przez serwis ZnanyLekarz.pl :

Magdalena Bosak – Prus – ZnanyLekarz.pl


Możesz również uzyskać więcej informacji o badaniach i dostępnych terminach wizyt kontaktując się z rejestracją, tel. 71-728-08-08.