Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry należy do grupy przewlekłych chorób zapalnych skóry (jest rodzajem wyprysku). Występuje u 1-3% populacji i dotyka częściej mężczyzn. Przyczyna wystąpienia łojotokowego zapalenia skóry nie jest jednoznaczna – bierze się pod uwagę nadmierną aktywność gruczołów łojowych, obecność drożdżaków Malassezia furfur, a także wpływ czynników immunologicznych.

Objawy mogą wystąpić w każdym wieku – zarówno u niemowląt jak i osób dorosłych oraz starszych.
W przebiegu choroby pojawiają się zmiany skórne rumieniowo-złuszczające, często z obecnością przylegającej, tłustej łuski, które zlokalizowane są w miejscach dużej aktywności gruczołów łojowych. U osób dorosłych objawy te pojawiają się typowo na skórze owłosionej głowy, na twarzy (w okolicy brwi i czoła oraz w fałdach nosowo-wargowych), a także w obrębie małżowin usznych i za uszami. Mogą jednak dotyczyć też klatki piersiowej, pach czy pachwin. Zmianom skórnym może towarzyszyć świąd.

Jakie są czynniki zaostrzające łojotokowe zapalenie skóry?

Należą do nich:
— okres zimowy,
— stres i zmęczenie,
— nieodpowiednia dieta,
— alkohol,
— nieodpowiednia pielęgnacja skóry,
— leki.

Czy możemy skutecznie leczyć zapalenie łojotokowe?

Postępowanie terapeutyczne obejmuje:
— dobór odpowiednich środków pielęgnacyjnych,
— stosowanie leków miejscowych o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwgrzybiczym,
— stosowanie leków ogólnych – przeciwgrzybiczych (flukonazol, itrakonazol) oraz przeciwłojotokowych (izotretynoina w niskich dawkach).

Opracowała: lek. Agata Kozłowska, pracownik Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii we Wrocławiu.
Jednocześnie informujemy że wiedza z bloga nie zastępuje konsultacji u specjalisty.


Jeżeli masz wątpliwości lub pytania dotyczące zmian skórnych o charakterze wyprysku, chciałbyś skonsultować się z specjalistą zajmującą się tym problemem zachęcamy do umówienia wizyty u lek. Agaty Kozłowskiej, która posiada duże doświadczenie w diagnostyce i leczeniu chorób skóry.

Możesz teraz łatwo zarezerwować wizytę przez nasz serwis:

W przypadku problemów zapraszamy do rezerwacji telefonicznej wizyt: 71-716-24-84. Recepcjonistka pomoże znaleźć dogodny termin oraz przygotować się do wizyty.