Kleszczowe Zapalenie Mózgu

 

Wiosenne temperatury ostatnich dni sprawiły, że już pojawiły się kleszcze. Łagodne zimy powodują wcześniejszą aktywność tych pasożytów. Światowa fauna kleszczy obejmuje około 900 gatunków z których ponad 70 zaliczanych jest do fauny europejskiej.

Kleszcze są aktywne od temperatury 7 stopni Celsjusza. W Polsce „główny sezon kleszczowy” zwykle zaczyna się wiosną, a kończy późną jesienią. Jednak w latach, gdy zimy są łagodniejsze, sezon ten może się zacząć w styczniu i trwać do grudnia, czyli przez cały rok.


PAMIĘTAJ!   Na pokłucie przez kleszcza naraża nas biwakowanie, jazda rowerem, spacer po lesie zbieranie grzybów i jagód, bieganie, piesze wycieczki oraz przebywanie w miejscach gdzie roślinność sięga tylko do kostek lub kolan.


Dlaczego niebezpieczne?

Kleszcze atakujące ludzi i zwierzęta mogą być bardzo niebezpieczne. Zazwyczaj szukają one miękkiego i ciepłego miejsca na ciele swojej ofiary, takiego jak pachy lub okolice ludzkich genitaliów, aby się mocno przyczepić. Najgroźniejszą przenoszoną przez nie chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu.

Jakie kierunki wakacyjne są obarczone szczególnie wysokim ryzykiem bycia pokłutym przez kleszcze?

Ryzyko zachorowania zależy od regionu, ale także od rodzaju aktywności. Regiony uważane za endemiczne dla KZM i boreliozy znajdują się w północno-wschodniej Polsce i na Mazurach, jednak przypadki tych chorób raportowano w większości województw w Polsce.

Jakie choroby mogą przenosić kleszcze?

Najczęściej występujące w Polsce choroby przenoszone przez kleszcze to borelioza i wirusowe odkleszczowe zapalenie mózgu. Obie choroby nieleczone zagrażają niebezpiecznymi dla zdrowia powikłaniami. Jedynym sposobem uniknięcia przykrych skutków choroby jest zapobieganie.

Jak chronić się przed kleszczami?

1. Należy nosić odzież zakrywającą jak najwięcej części ciała, najlepiej w jasnych kolorach.
2. Stosuj środki odstraszające kleszcze.
3. Należy unikać pobytu w rejonach, gdzie często występują zakażone kleszcze. Po powrocie do domu obejrzyj całe ciało w poszukiwaniu kleszczy – zwróć szczególną uwagę na zagłębienie pod kolanem, wokół brzucha i piersi, pachwiny. Sprawdź głowę, linię włosów i szyję.

Czy są dostępne szczepienia?

Odkleszczowe zapalenie mózgu to ostra wirusowa choroba zakaźna, która dotyczy głównie ośrodkowego układu nerwowego. Dla zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia niezbędne jest uodpornienie podstawowe przez podanie szczepionki. Szczepienia zaleca się osobom przebywającym na terenach endemicznych: zatrudnionym przy eksploatacji lasów, stacjonującemu w lasach wojsku, rolnikom, młodzieży, odbywającej praktyki oraz turystom, uczestnikom obozów i kolonii.
Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu jest zalecane przez Ministerstwo Zdrowia.


Szczepienie przeciwko KLESZCZOWEMU ZAPALENIU MÓZGU

Kto może się zaszczepić?

Zaszczepić może się każdy dorosły oraz dzieci powyżej 1 rż.
Szczepienie jest szczególnie zalecane: zatrudnionym przy eksploatacji lasu, stacjonującemu wojsku; funkcjonariuszom straży pożarnej i granicznej, rolnikom, młodzieży odbywającej praktyki, turystom oraz uczestnikom obozów i kolonii. Przed zaszczepieniem należy skonsultować się z lekarzem!

Jaka jest skuteczność szczepienia?

Skuteczność szczepień u ludzi regularnie szczepionych sięga 99%. Skuteczność szczepienia po 2 dawkach pierwotnego szczepienia wynosi 96-100%. Nie ma istotnych różnic w odpowiedzi na szczepienia między grupami wiekowymi. Szczepionka przeciwko KZM stanowi jedną z najbardziej skutecznych wśród stosowanych przeciw zakażeniom wirusowym.
Podstawowe szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu składa się z:
— pierwszej dawki w wybranym terminie
— drugiej dawki w odstępie 1-3 miesięcy od pierwszej dawki
— trzeciej dawki po 5-12 miesiącach od drugiej dawki

Szczepienie przypominające składa się z pierwszej dawki po 3 latach od szczepienia podstawowego oraz dawek kolejnych co 3-5 lat w zależności od wieku


Jak mogę się zaszczepić?

Na wizytę w Centrum Szczepień Premium Clinic możesz umówić się telefonicznie, nr tel.: 71-728-08-08. W godzinach 10:00-20:00 recepcjonistka służy pomocą przy wyborze dogodnego terminu oraz pomoże przygotować się do wizyty. Wykonujemy szczepienia dorosłych i dzieci. Podczas jednej wizyty odbędzie się badanie lekarskie z kwalifikacją do szczepienia oraz szczepienie.

Krok I : konsultacja lekarska z kwalifikacją do szczepienia.

Oferujemy konsultację specjalisty, podczas której lekarz:
— ustali wskazania medyczne do szczepienia,
— na postawie wywiadu lekarskiego i oceny stanu zdrowia zakwalifikuje do szczepienia.

Krok II : wykonanie szczepień.

Podczas jednej wizyty w Centrum Medycznym bezpośrednio po konsultacji specjalisty wykonane będzie szczepienie. Pielęgniarka wykonująca szczepienie poinformuje o sposobie dalszego postępowania.


Dlaczego wybrać Centrum Szczepień Premium Clinic?

1. Nasi specjaliści zapewniają kompleksową opiekę zarówno osobom dorosłym jak i dzieciom.

2. Doświadczony zespół lekarzy specjalistów oraz pielęgniarek pozwoli bezpiecznie przejść cykl szczepień.

3. Centrum Medyczne zlokalizowane jest w ścisłym centrum miasta, tuż przy Placu Dominikańskim, co ułatwia dojazd pacjentom z całego Wrocławia jak również okolic.

4. Dla osób podróżujących samochodem proponujemy dwa parkingi. Parking podziemny na w budynku OVO, wjazd od Alei Słowackiego. Z parkingu należy wjechać windą oznaczoną „OVO Apartamenty” bezpośrednio na piętro III gdzie mieści się Premium Clinic. W pobliżu znajduje się również parking wielopoziomowy w centrum handlowym Galeria Dominikańska. Do budynku wchodzimy wejściem oznaczonym „OVO Apartamenty”.


Na podstawie materiałów informacyjnych Pfizer Polska