Czy wykonać badanie dermatoskopowe?

Badanie dermatoskopowe jest istotnym procesem diagnostycznym w dermatologii, szczególnie w ocenie znamion barwnikowych (powszechnie nazywanych „pieprzykami”). Pozwala ono dermatologom dokładnie i w powiększeniu przyjrzeć się strukturom takich znamion, a także ocenić i wykryć ewentualne ich nieprawidłowości.

Badanie dermatoskopowe jest szczególnie przydatne w różnicowaniu zmian łagodnych od potencjalnie niebezpiecznych oraz w wykrywaniu nowotworów skóry, takich jak rak skóry czy czerniak.

Jak często wykonać badanie dermatoskopowe?

Każdy człowiek powinien regularnie, raz do roku badać wszystkie swoje znamiona. Szczególnie powinny dbać o to osoby o jasnej karnacji, z dużą liczbą znamion, historią wieloletniej ekspozycji na słońce lub wielokrotnych poparzeń słonecznych, a także oczywiście osoby, u których w rodzinie wystąpił czerniak.

Badanie dermatoskopowe umożliwia wykrycie potencjalnych problemów z daną zmianą skórną, co pozwala na wczesne zakwalifikowanie jej do chirurgicznego usunięcia. Wiele takich nieprawidłowości nie jest widocznych „gołym okiem” i dotyczy bardzo niewielkich znamion, dlatego też regularne dermatoskopowe badanie wszystkich znamion (nie tylko tych, które niepokoją samego pacjenta) jest bardzo ważne w odpowiedzialnym podejściu do profilaktyki nowotworów skóry.

Czy mogę sam obserwować zmiany na skórze?

Istotna jest też samoobserwacja skóry – jakiekolwiek zmiany w obrębie dotychczas istniejącego znamienia (jego powiększanie się, zmiana koloru, wystąpienie objawów takich jak krwawienie ze zmiany) powinny być sygnałem do niezwłocznego przeprowadzenia badania dermatoskopowego takiej zmiany skórnej. Dodatkowo każde nowe znamię barwnikowe po 40 roku życia powinno być poddane ocenie dermatoskopowej.

Opracowała: dr n. med. Agata Kozłowska, dermatolog.
Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady. Pamiętaj: każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny. Tej zaś powinien dokonać lekarz dysponujący specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem.


Jeśli chcesz zadbać o profilaktykę nowotworów skóry, masz obawy dotyczące swoich znamion barwnikowych lub zauważysz jakiekolwiek zmiany w obrębie już istniejących zmian –  umów się na badanie dermatoskopowe.

Badanie wykonuje dermatolog dr n. med. Agata Kozłowska.

Możesz teraz łatwo zarezerwować wizytę przez nasz serwis.

W przypadku problemów zapraszamy do rezerwacji telefonicznej wizyt: 71-716-24-84. Recepcjonistka pomoże znaleźć dogodny termin oraz przygotować się do wizyty.