Co to terapia dietetyczna?

Jeśli występuje u Ciebie któryś z poniższych objawów powinieneś zgłosić się do dietetyka.
— zmęczenie, senność, bezsenność, kłopoty z koncentracją, uczucie senności, drażliwość, złość
— wzrost masy ciała, spadek masy ciała, tycie, chudnięcie, bóle brzucha, zaparcia, biegunki,
— sucha skóra, wypadanie włosów, ciemna skóra pod pachami, ciemna skóra na karku.

Czym jest terapia dietetyczna?

Terapia dietetyczna to proces mający na celu polepszenie stanu zdrowia pacjenta, redukcję masy ciała, utrzymanie lub jej wzrost w zależności od założenia terapii.

Prawidłowo zbilansowana dieta oraz poprawa stylu życia jest najbezpieczniejszą zmianą jaką można wprowadzić, aby być zdrowszym. Terapia dietetyczna może przebiegać równocześnie z prowadzeniem diety, ale również być nastawiona na zmianę stylu życia i wyborów żywieniowych poprzez metodę małych kroczków i pracę z nawykami żywieniowymi.

Aby była skuteczna terapia dietetyczna ważny jest wykfalifikowany dietetyk kliniczny, najlepiej specjalizujący się w danej dziedzinie problemu. Odpowiednio wykształcony dietetyk pełni rolę edukującą oraz regulującą na konkretne zmiany, wykonując swoją pracę w sposób nienachalny, lecz pomocny. Pomoc dietetyka klinicznego przynosi korzyści w postaci lepszego i szybszego osiągnięcia założonych efektów, przy jednoczesnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa dla zdrowia.

Kiedy dieta jest zdrowa?

Odpowiednio dobrana i przygotowana dieta powinna być zdrowa, smaczna i dostosowana indywidualnie do stanu zdrowia oraz stylu życia. Zdrowa dieta nie musi być nudna i niesmaczna aby była skuteczna, powinna być dobrana indywidulanie, uwzględniając koniecznie preferencje smakowe jej użytkowników. Zadaniem dobrego dietetyka jest aktywne wsłuchanie się w potrzeby swoich pacjentów oraz bycie wsparciem i przykładem dla nich. W życiu można kierować się zasadą 80/20, w 80% dokonywać jak najzdrowszych wyborów żywieniowych, a w 20% przymknąć oko.

Pamiętaj! Dieta oraz opieka dietetyka jest jednym z elementów leczenia wielu chorób,
a czasami nawet jedynym sposobem na poprawę zdrowia.

Opracowała: mgr Karolina Cudzich-Gunia. Jednocześnie informujemy że wiedza z bloga nie zastępuje konsultacji u specjalisty.


mgr Karolina Cudzich-Gunia uzyskała Dyplom Dietetyka na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu na kierunku Dietetyka. Studia magisterskie z dietetyki kontynuowała na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Lekarskim. Poza tym uczestniczyła w wielu konferencjach naukowych oraz warsztatach i kursach dotyczących żywienia w konkretnych jednostkach chorobowych.

Specjalizuje się w dietetyce w insulinooporności (IO), zaburzeniach hormonalnych, np. niedoczynność tarczycy, PCOS. Jest specjalistą SOIT przyjaznym insulinoopornym (School Of Insulinresistance Therapy). Szeroko współpracuje z lekarzem diabetologiem, endokrynologiem, kardiologiem, ginekologiem, psychologiem i trenerami personalnymi.


W przypadku problemów zapraszamy do rezerwacji telefonicznej wizyt: 71-716-24-84. Recepcjonistka pomoże znaleźć dogodny termin oraz przygotować się do wizyty.