Asymetria ułożeniowa dziecka

Asymetria ułożeniowa to stan, kiedy dziecko układa się asymetrycznie, wyraźnie preferując jedną stronę ciała – na przykład odwraca główkę ciągle w tym samym kierunku, zarówno podczas aktywności jak i podczas snu, układa się w kształt litery C, częściej wkłada do buzi tylko jedna rączkę (druga jest wówczas zaciśnięta i wycofana), a gdy zacznie przewracać się się z pleców na bok, zawsze robi to tylko w jedną stronę, dodatkowo niechętnie leży na brzuszku, czasem z tej pozycji przewraca się na bok. Charakterystycznym objawem utrwalonej asymetrii jest spłaszczona z jednej strony główka.

Zdrowe, urodzone o czasie niemowlę powinno wyrosnąć z asymetrii ułożeniowej pomiędzy 2 a 4 miesiącem życia. Pod koniec 3 miesiąca życia można mówić o utrwalonej asymetrii.

Jakie mogą być przyczyny asymetri ułożeniowej?

— nieprawidłowa pielęgnacja (układanie dziecka na jednym boku, przystawianie zawsze do tej samej piersi);
— wzmożone napięcie mięśniowe;
— wady słuchu lub wzroku;
— okołoporodowe uszkodzenie splotu barkowego;
— kręcz szyi,
— zwichnięcie stawu biodrowego;
— mózgowe porażenie dziecięce;
— inne zaburzenia neurologiczne.

Jak postępować, do kogo się udać po poradę?

Niezależnie od przyczyny asymetrii ułożeniowej warto nosić, układać, karmić niemowlę raz z jednej raz z drugiej strony; często zmieniać pozycje dziecka, interesujące zabawki układać raz z jednej raz z drugiej strony, tak aby musiało sięgać po nie w różnych kierunkach co sprzyja pobudzaniu rozwoju i sprawności ruchowej. Często konieczna jest również rehabilitacja ruchowa – prawidłowo dobrane ćwiczenia pomogą zmniejszyć do minimum ewentualne opóźnienia w rozwoju ruchowym, a także skorygują ułożenie ciała, zapobiegając późniejszym wadom postawy.

Jeżeli dziecko prezentuje objawy asymetrii ułożeniowej należy udać się do pediatry, który powinien dokładnie obejrzeć dziecko, spróbować dociec przyczyny i w zależności od tego, co ustali, skierować rodziców do lekarza określonej specjalizacji: neurologa dziecięcego, ortopedy lub lekarza rehabilitacji, którzy w zależności od przyczyny problemu zalecą dalszą diagnostykę i postępowanie.

Opracowała: lek. Lucyna Benben, asystent w Oddziale Neurologii Dziecięcej WSS im. J.Gromkowskiego we Wrocławiu.
Jednocześnie informujemy że wiedza z bloga nie zastępuje konsultacji u specjalisty.


Jeżeli masz wątpliwości lub pytania dotyczące wzmożonego napięcia mięśniowego lub Twoje dziecko układa się asymetrycznie zachęcamy do umówienia wizyty u specjalisty neurologa dziecięcego, pediatry lek. Lucyny Benben. To lekarka z dużym doświadczeniem klinicznym, specjalizuje się w problemach neurologicznych okresu noworodkowego, wcześniaków.

Możesz teraz łatwo zarezerwować wizytę przez nasz serwis:

W przypadku problemów zapraszamy do rezerwacji telefonicznej wizyt: 71-716-24-84. Recepcjonistka pomoże znaleźć dogodny termin oraz przygotować się do wizyty.