Objawy alergii na białka mleka krowiego

Alergia na białka mleka krowiego to najczęściej stwierdzany rodzaj alergii na pokarm. Obserwuje się ją u 2 do 5 % dzieci do 3 r.ż. Diagnostyką i leczeniem alergii pokarmowej zajmują się gastroenterolodzy dziecięcy oraz alergolodzy.

Objawy

Obraz kliniczny alergii na białka mleka krowiego jest bardzo zróżnicowany. Najbardziej istotną cechą jest określenie czasu wystąpienia pierwszych objawów alergii.
Reakcje natychmiastowe występują w ciągu kilku do kilkudziesięciu minut po spożyciu pokarmu, charakterystyczne są tu alergiczne reakcje systemowe (SARs) oraz wstrząs anafilaktyczny. Reakcje te ciężej przebiegają u dzieci starszych. Reakcje opóźnione występują w ciągu 48 do 72 godzin od spożycia białek mleka krowiego.


Objawy ze strony skóry i błon śluzowych
– ostra pokrzywka uogólniona lub miejscowa
– rumień, świąd
– obrzęk naczynioruchowy
– atopowe zapalenie skóry
Objawy ze strony przewodu pokarmowego
– świąd, pieczenie, obrzęk w jamie ustnej
– nudności, wymioty
– ulewania, cofanie pokarmu
– bóle brzucha
– biegunka
– zaparcie
Objawy ze strony układu oddechowego
– napady kichania
– świąd nosa
– wyciek śluzowej wydzieliny z nosa
– uczucie zatkania nosa
– kaszel
– świst krtaniowy (stridor)
– świszczący oddech
– duszność

Leczenie

Leczenie alergii na białka mleka krowiego polega na całkowitym wyeliminowaniu białek mleka krowiego (mleka krowiego i jego przetworów) z diety dziecka. W zamian stosuje się mieszanki o wysokim stopniu hydrolizy białek serwatkowych lub kazeiny bądź też mieszanki aminokwasowe. O wprowadzeniu diety eliminacyjnej decyduje tylko i wyłącznie lekarz. Również decyzja o ponownym wprowadzeniu mleka do diety dziecka powinna być podjęta przez lekarza, który oceni ryzyko wystąpienia u pacjenta reakcji anafilaktycznej.

Dieta bezmleczna powinna być tak prowadzona, by pokrywać zapotrzebowanie dziecka na energię i składniki odżywcze. Niewskazane jest mleko kozie oraz mleka roślinne.

Na podstawie: Błażowski Ł. Kurzawa R. Alergia na białka mleka krowiego – teoria i praktyka. SM, 2017, t14, 695-710;
Opracowała: dr n. med. Agnieszka Borys-Iwanicka


Leczeniem pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego, w tym z alergią na białka mleka krowiego, zajmuje się specjalista gastrolog dziecięcy.

Jeżeli masz wątpliwości lub pytania dotyczące chorób przewodu pokarmowego zachęcamy do umówienia wizyty w Premium Clinic. Konsultacji udziela doświadczony specjalista, asystent w II Katedrze i Klinice Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia we Wrocławiu dr n. med. Agnieszka Borys-Iwanicka.

Zarezerwuj wizytę już dziś telefonicznie 71-716-24-84 lub wybierz dogodny termin i umów się on-line przez serwis ZnanyLekarz.pl :

Agnieszka Borys-Iwanicka – ZnanyLekarz.pl


Możesz również uzyskać więcej informacji o badaniach i dostępnych terminach wizyt kontaktując się z rejestracją, tel. 71-716-24-84.